Kobiety Wolności. O bohaterkach Powstania Wielkopolskiego

Projekt „Kobiety Wolności. O bohaterkach Powstania Wielkopolskiego” jest kontynuacją działań prowadzonych w Domu Powstańca Wielkopolskiego, którego opiekunem jest MOK w Gnieźnie. Dom Powstańca to sala pamięci, miejsce edukacji i popularyzacji wiedzy o Powstaniu 1918/1919, miejsce spotkań i rozmów o teraźniejszości i przyszłości. Znajduje się tu ekspozycja z pamiątkami, poprzez którą opowiadamy o powstaniu w Gnieźnie i na ziemi gnieźnieńskiej, przy wykorzystaniu warsztatów z edukacji kulturowej z elementami edukacji historycznej. W 2022 r. rozpoczęliśmy działania mówiące o kobietach w powstaniu dzięki projektowi kulturalno-edukacyjnemu „Okulary Pelagii. O gnieźnieńskiej fotografce Pelagii Gdeczyk”.

Udział kobiet w Powstaniu jest uznany, a w ciągu ostatnich lat powiększył się stan wiedzy na temat konkretnych kobiet i ich dokonań od działania w organizacjach takich jak Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, przez skauting, po służby sanitarno-medycznej (w przeddzień powstania na tajnych kursach przeszkoliło się blisko 300 pielęgniarek), aprowizację czy służbę w łączności i zwiadzie. Wydarzenia z grudnia 1918 były skutkiem długoletniego procesu budowania społeczeństwa gotowego wywalczyć niepodległość, ale i ją zagospodarować. Ważna idea „pracy organicznej” stanowiła ewolucyjne dochodzenie do wolności grup w społeczeństwie, które tej wolności nie miały. W drugiej połowie XIX zaczęło być słychać kobiecy głos. Na terenie zaboru pruskiego pojawiły się takie osoby jak Emilia Szczaniecka, Aniela Potulicka, ale przede wszystkim szereg tzw. panien z dobrego domu, które podejmują naukę nie tylko szycia, gotowania i haftu, ale matematyki, geografii czy historii. Rzesze bezimiennych matek, gospodyń domowych, dziewcząt coraz śmielej korzystało z emancypacji.

W ramach projektu zapraszamy na wystawę i wykład popularyzujący, lekcje dla dzieci z gnieźnieńskich przedszkoli i szkół, warsztat metodyczny, warsztat międzypokoleniowy, spotkanie dla licealistek oraz pakiet materiałów edukacyjnych dla szkół.

Harmonogram:

• 19.10 godz. 18.00 / Wystawa o kobietach w Powstaniu Wielkopolskim i wykład popularyzujący / Wojciech Jędraszewski
  • 26.10 godz. 17.00 / Warsztat metodyczny dla nauczycieli: „Dlaczego potrzebujemy herstorii?”
  • 5.11 godz. 11.00 / Warsztat międzypokoleniowy „Ku zwycięstwu w działaniu!”
  • 23.11 godz. 11.00 / Spotkanie dla licealistek „Warsztaty mocy”

Jest możliwa do pobrania wystawa, która powstała w ramach zadania, dostępna tu: Kobiety Wolności – wystawa

Dostępne są także karty pracy odnoszące się do wystawy:

Kobiety Wolności- karty pracy klasy I-IV szkół podstawowych

Kobiety Wolności- karty pracy V-VIII szkół podstawowych

W trakcie realizacji projektu powstały także dwa filmy, które mogą posłużyć jako materiał edukacyjny – a wraz z nim – karty pracy:

Kobiety Wolności- karty pracy do filmu KLASY I-IV Szkoła Podstawowa

Kobiety Wolności- karty pracy do filmu KLASY V-VIII Szkoła Podstawowa

W skorzystaniu z filmów i kart pracy pomocny będzie instruktaż: Kobiety Wolności- Info do kart pracy