Wystawy archiwalne

HALINA BORYS. OBRAZY

Wernisaż Galeria miejskiego Ośrodka Kultury 15 czerwca, g. 17.00

Zapraszamy na wystawę obrazów poznańskiej artystki Haliny Borys, która zaprezentowała 27 prac w swoich ulubionych technikach malarstwa olejnego i suchej pasteli.

Halina Borys ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu), jest projektantką wnętrz, zajmuje się tkaniną artystyczną, projektuje i realizuje witraże, jest malarką. Jej prace znajdują się z zbiorach instytucjonalnych i  osób prywatnych, w kraju i za granicą.

To, co można zobaczycie na wystawie balansuje między abstrakcją, a światem figuracji, jest różnorodne i ekspresyjne w kolorze. Tematyka podejmowana przez artystkę to m.in.  pejzaż, krajobrazy naturalny i pejzaż miejski, z jego architekturą.

 


Za/Trzymane – wystawa fotografii realizowana we współpracy ze Związkiem Polskich Artystów Fotografików

Projekt fotograficzny „ZA/TRZYMANE” jest jednym z kilku odsłon w ramach MOMENT festiwal, formuły prezentacji w domenie sztuk wizualnych w Poznaniu i najbliższej okolicy. Festiwal ten powstaje, aby zachęcać do spotkania się i prowadzenia dialogu między fotografami. W tym roku meritum wydarzenia przeniesione są na większą skalę dzięki współdziałaniu młodych twórców z Poznania wraz ze Związkiem Polskich Artystów Fotografików, Miejskim Ośrodkiem Kultury w Gnieźnie, Studencką Agencją Fotograficzną, Fundacją Pix.house, Jeżyckim Centrum Kultury i Galerią Rozruch. Kuratorem wystawy jest Marek Lapis.

Żyjemy w czasach wszechogarniającego nas nadmiaru: myśli, zdarzeń, pragnień, wyzwań, pojęć, nakazów i oczekiwań. Trudno dzisiaj w pędzącym wokół nas świecie zatrzymać się chociaż na chwilę, aby zajrzeć w głąb siebie i nabrać refleksji. Pole sztuki, a w szczególności medium fotografii artystycznej są w pełni pokazać bogactwo tego co cenne, a często ukryte i przemilczane. Warto uwolnić więc te „za/trzymane” wartości i idee na zewnątrz, aby wybrzmiały pełną siłą i paletą emocji w formie wizualnej. Fotografia jest najbardziej otwartym i zrozumiałem medium komunikacji niewerbalnej, swobodnie przekraczającym granice języka, państw czy narodów.

Dziś niemal niemożliwym do ukrycia jest wpływ który wywiera na nas rzeczywistość w jakiej się znajdujemy. Wystawa „ZA\TRZYMANE” pozwoli w artystycznej formie wyzwolić te pozytywne pokłady idei i tęsknot na zewnątrz, podzielić się nimi z resztą społeczności. Wymienić postawy, zdania i wartości głęboko w nas tkwiące, jako wyjątkowy pomost z innymi twórcami – nabierając refleksji z pełną uważnością nad tym co zapomniane, a wartościowe. Ta wymiana wytworzy bardzo cenną i o wysokim potencjale platformę dyskusji w eklektycznym polu sztuki „tu i teraz”.

 

 


Powroty Galeria A|B|C|

 

W 2024 sięgnęliśmy po kolekcję obrazów, która pozostała po kolejnych gnieźnieńskich galeriach związanych z ośrodkiem kultury.Wystawa mogła zaskakiwać – dla części zwiedzających, będą to nic nieznaczące stare obrazy, porządnie nadgryzione zębem czasu, dla innych wspomnienia i wspaniała historia.Większość obrazów ma już pół wieku. Artyści, którzy je stworzyli wyznaczali w swoich czasach nowe trendy. Nie bali się eksperymentować z materią, tworzyć performance, czy projektować formy przestrzenne.Wystawa miała uwalniać różne emocje (od zachwytu, po zdziwienie). Przedstawione zostały prace artystów znanych, którzy odcisnęli swoje piętno na polskiej sztuce XX w.

Od 1967 roku przez pięć lat prężnie działała Galeria A. Z odnotowanych w galerii artystów, których udział warto podkreślić, to: Jan Berdyszak, Jan Dobkowski, Tadeusz Kalinowski, Norbert Skupniewicz, Andrzej Urbanowicz czy Henryk Waniek.W ramach Galerii B wystawiali teoretycy sztuki: Jerzy Rosołowicz, Tadeusz Kantor, Witkacy.Pod szyldem Galerii C prezentowało się dwoje artystów: Ewa Benesz i Marek Sobociński.

Funkcjonowanie tych trzech galerii zamknęło się w przedziale lat 1967 do 1981.

Wystawę można było oglądać do połowy marca.


 

„Janusz Chlasta – najpiękniejsze fotografie”

Do końca roku 2023 można było zobaczyć wystawę fotografii Janusza Chlasty. Znalazły się tam wyselekcjonowane kadry o walorach artystycznych będące wyborem z całej twórczości artysty w szerokim spektrum tematycznym. Wernisaż był połączony zostanie z promocją albumu fotograficznego o tym samym tytule.

 


 

 

 

 

 

Skip to content