Wystawy

Obecnie sięgamy po kolekcję obrazów, która pozostała po kolejnych gnieźnieńskich galeriach związanych z ośrodkiem kultury.

Wystawa może zaskoczyć – dla części zwiedzających, będą to nic nieznaczące stare obrazy, porządnie nadgryzione zębem czasu, dla innych wspomnienia i wspaniała historia.

Większość obrazów ma już pół wieku. Artyści, którzy je stworzyli wyznaczali w swoich czasach nowe trendy. Nie bali się eksperymentować z materią, tworzyć performance, czy projektować formy przestrzenne.

Wystawa będzie uwalniać różne emocje (od zachwytu, po zdziwienie).Przedstawione zostaną prace artystów znanych, którzy odcisnęli swoje piętno na polskiej sztuce XX w.

Od 1967 roku przez pięć lat prężnie działała Galeria A. Z odnotowanych w galerii artystów, których udział warto podkreślić, to: Jan Berdyszak, Jan Dobkowski, Tadeusz Kalinowski, Norbert Skupniewicz, Andrzej Urbanowicz czy Henryk Waniek.

W ramach Galerii B wystawiali teoretycy sztuki: Jerzy Rosołowicz, Tadeusz Kantor, Witkacy.

Pod szyldem Galerii C prezentowało się dwoje artystów: Ewa Benesz i Marek Sobociński.

Funkcjonowanie tych trzech galerii zamknęło się w przedziale lat 1967 do 1981.

Wstęp na wernisaż jest wolny, a wystawę będzie można oglądać do połowy marca.

 

Nowopowstała przestrzeń ekspozycyjna, będąca wieloletnim marzeniem, to jedna z perełek zrewitalizowanego budynku. Powierzchnia zaadaptowana na cele wystawiennicze i twórcze stanowi także idealne miejsce do eksplorowania i edukacji. Nowa galeria w MOKu jest nawiązaniem do początków wystawiennictwa w Gnieźnie, czasów Galerii A, B, C. Galeria dostosowana jest do różnych form artystycznych, z pełnym wyposażeniem i zapleczem galeryjnym. Powierzchnia wystawiennicza to 220 m2. W nadchodzącym sezonie planujemy wystawę fotografii Janusza Chlasty, Szkołę Plakatu, zbiory prac malarskich z lat 70-tych – kontynuacja działalności Galerii A. Galeria otwarta we wtorki, środy, czwartki i piątki.

Do końca roku 2023 można zobaczyć wystawę fotografii Janusza Chlasty.

 


 

Na kartach historii zapisała się Duża GALERIA, która była integralną częścią Miejskiego Ośrodka Kultury. MOK dysponowała także innymi pomieszczeniami wystawowymi, jak Mała Galeria usytuowana w Kawiarni Staromiejskiej, niekiedy do celów wystawienniczych wykorzystywany był również hol i sala widowiskowa.

DUŻA GALERIA MOK
Wiosną 1997 roku reaktywowana została galeria, prezentujące aktualne zjawiska w sztuce współczesnej. Pierwszą ekspozycją, która zainaugurowała działalność galerii była ,,Wystawa Miast Partnerskich’’. Dzięki niej wszyscy gnieźnianie mogli poznać bliżej europejskich partnerów Gniezna i ich dorobek kulturalny.

Działalność ,,Dużej GALERII’’ skupiała się na dwóch podstawowych celach. Z jednej strony wychodząc z założenia, że sztuka jest jednym z najważniejszych czynników kulturotwórczych, Galeria zajmowała się popularyzacją sztuki współczesnej w miejscowym środowisku, poprzez realizację wystaw i innych projektów artystycznych, zajęć, plenerów i konkursów. Z drugiej strony, starała się uczestniczyć we współczesnym życiu artystycznym z uwzględnieniem wszystkich kierunków i tendencji sztuki współczesnej, przy czym główny nacisk położony był na prezentacji indywidualności twórczych.

Tak szeroki program powodował, że w Galerii pojawiali się artyści uprawiający tradycyjne malarstwo, grafikę, rzeźbę, instalację, sztuki multimedialne; zarówno osobowości znane i uznane jak twórcy początkujący. Wśród dzieł znanych artystów prezentowanych w Galerii  należy wymienić: grafiki Guntera Grassa, Pabla Picassa, Joana Miro, Henri Matisse’a, Zdzisława Beksińskiego; malarstwo  Jarosława Kukowskiego, Wojciecha Siudmaka; instalacje Jędrzeja Stępka i Roberta Bartela, ekspozycje drzeworytów japońskich.

W Dużej GALERII w cyklu miesięcznym realizowane również były cykle  ‘’Edukacja Bliżej Sztuki’’ wychowujące i kształtujące wrażliwość młodego odbiorcy; corocznie organizowane były retrospektywne wystawy malarstwa, witrażu i wielu form rękodzieła pracowni artystycznych działających w MOK.

 

 

 

Skip to content