„Zaproszenie do Tuwimowa”

„Zaproszenie do Tuwimowa” to międzypokoleniowy projekt edukacyjno-animacyjny realizowany wspólnie ze Stowarzyszeniem Centrum Rehabilitacyjno-Kulturalnym ”Promyk”

W 2023 roku przypada 70. rocznica śmierci Juliana Tuwima. Jego nazwisko kojarzy się przede wszystkim z utworami dla dzieci, tekstami, które w świadomości literackiej najmłodszych funkcjonują od kilku pokoleń.

Międzypokoleniowy projekt edukacyjno-animacyjny „Zaproszenie do Tuwimowa” stwarza warunki do rozwoju zdolności twórczych najmłodszych, podejmowania przez nich działań artystycznych: plastycznych, muzycznych i teatralnych oraz rozbudzania ich wyobraźni, a także rozwoju zdolności językowych. Ważną rolę w projekcie będą odgrywać seniorzy – członkowie Stowarzyszenia Promyk, którzy będą współuczestniczyć w przygotowywaniu zajęć i warsztatów edukacyjno-animacyjnych.

Głównym celem projektu jest zaproszenie dzieci i seniorów do „Tuwimowa” – „krainy” zabawy, która dostarczy wielu przeżyć estetycznych, wyzwoli poczucie humoru, uwrażliwi na wartości i piękno słowa. „Tuwimowo” to także opowieść o barwnym dzieciństwie Juliana Tuwima, przedstawionym w dwóch książkach: „Rany Julek!” i „Mój brat czarodziej”, które można czytać rodzinnie.

W projekcie zrealizowane zostanie m.in.

• Gra miejska „Witajcie w Tuwimowie”,
  • warsztaty słowno-rytmiczne „Para – buch! Koła – w ruch”,
  • zajęciach edukacyjno-artystycznych „O ptakach i ich głosach” i „Twórcze abecadło”
  • międzypokoleniowe warsztaty edukacyjno-kulinarne „Kłótnia warzyw”.
  • warsztaty pod nazwą „Fabryka pomysłów”, podczas których będą tworzone między innymi kalambury do wierszy Tuwima.
  • Podsumowanie działań projektowych będzie miało formę pikniku literacko-rekreacyjnego dla seniorów w Gołąbkach. Dla uczestników przygotowane zostaną różnego rodzaju zabawy umysłowe (kalambury), sprawnościowe („poszukiwanie okularów pana Hilarego”), taneczne, wspólne śpiewanie szlagierów.