Dziennik Lech – tego jeszcze nie czytaliście

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

Dofinansowano ze środków Fundacji Totalizatora Sportowego w ramach Programu „Polska dziś i jutro”.

„Dziennik Lech – tego jeszcze nie czytaliście” to nowy projekt Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie, który będzie się odbywać w Starym Ratuszu. Od 6 lat nasza instytucja opiekuje się Domem Powstańca Wielkopolskiego, które jest wyjątkowym miejscem edukacji i popularyzacji wiedzy o Powstaniu 1918/1919, miejscem spotkań i rozmów o teraźniejszości i przyszłości. Znajduje się tu ekspozycja z pamiątkami, poprzez którą opowiadamy o powstaniu w Gnieźnie i na ziemi gnieźnieńskiej, przy wykorzystaniu warsztatów z edukacji kulturowej i historycznej. Stąd zrodził pomysł na kolejny projekt, aby kultywować pamięć o Powstaniu wielkopolskim.

Od niedawna Gniezno może poszczycić się odkryciem na miarę ogólnopolską – mowa tu o dzienniku Lech, którego egzemplarze z lat 1918–19 trafiły do Archiwum Państwowego w Poznaniu oddział w Gnieźnie. To niespełna 300 numerów, które dotąd nie były znane regionalistom. Poprzez projekt chcemy dokładnie przyjrzeć się tej skarbnicy wiedzy, jaką jest ponad stuletnia prenumerata. We współpracy z archiwum całość odnalezionych numerów zostanie zdigitalizowana. Na bazie skanów powstanie wystawa, materiały edukacyjne, odbędzie się warsztat metodyczny, wykład oraz 20 warsztatów dla dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych. Natomiast 14 września w sali widowiskowej projekt rozpoczniemy koncertem ATOM STRING QUARTET.

Żadna instytucja w Polsce nie posiada tak licznego zbioru Lecha z tego okresu. W okresie Powstania Wielkopolskiego i po jego zakończeniu Lech regularnie sprawozdawał wydarzenia polityczne i społeczne. Zamieszczone w Lechu przez mieszkańców i dziennikarzy artykuły, obwieszczenia, nekrologi czy ogłoszenia drobne zmieniają nasze postrzeganie tamtego świata i czasu. Jednocześnie rzucają nowe i nieznane dotąd światło na wydarzenia, życie codzienne i walki powstańcze, trwające jeszcze na froncie północnym czy później na Wschodzie, gdy granice II Rzeczypospolitej nadal były niestabilne. Informacje zawarte w Lechu to ważne poszerzenie wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim 1918/19 i niezwykłe znalezisko, wzbogacające Dom Powstańca Wielkopolskiego o nowe historie.

 

Wydarzenia:

– koncert ATOM STRING QUARTET / 14 września godz. 19.00 MOK

– WYSTAWA / wernisaż 21 września 18.00 Stary Ratusz

– WYKŁAD / Michał Krzyżaniak / 5 października godz. 18.00 Stary Ratusz

– WARSZTAT METODYCZNY / 8 października godz. 18.00 Stary Ratusz

– warsztaty dla dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych Stary Ratusz

 

OPIS DZIAŁAŃ:

  1. Digitalizacja dziennika Lech, która jest niezbędna, aby powstał projekt. Tylko w ten sposób możemy wykorzystać to unikatowe odkrycie, które posłuży nam do stworzenia wystawy, wykładu, warsztatu metodycznego a nawet materiałów edukacyjnych.
  2. Wystawa. Wystawa będzie bazowała na wybranych artykułach z dziennika Lech, które wcześniej nie były publikowane. Wystawa będzie liczyła 10 plansz a po ekspozycji w Starym Ratuszu, zostanie przekazana do Szkoły Podstawowej nr 7 im. Powstańców Wielkopolskich.
  3. Warsztat metodyczny. Podczas warsztatu nauczyciele zostaną poinstruowani jak wykorzystać zdigitalizowane roczniki Lecha na lekcjach jako źródło historyczne w nauczaniu historii i popularyzacji Powstania Wlkp. Gazeta Lech z lat 1918-1920 pozwala przyjrzeć się nie podręcznikowo życiu codziennemu mieszkańców, ich problemom, potrzebom, bieżącym wydarzeniom. Daje także rzadki obraz, czym żyło Gniezno i region ponad 100 lat temu. Warsztat poprowadzi dr Marek Szczepaniak, nauczyciel historii i archiwista, redaktor i autor publikacji.
  4. Wykład. W oparciu o najciekawsze fakty z gazety Lech przygotowany zostanie wykład, który poprowadzi dr Michał Krzyżaniak. Poza ważnymi faktami w gazecie można było znaleźć bardzo dużo ciekawostek jak np. anonse matrymonialne, czy bardzo prozaiczne komunikaty o powrocie z wojny i uruchomieniu na powrót swojej działalności. Nie brakowało także takich o fasonowaniu starych wojskowych ubrań na cywilne, lekcjach polskiego czy wydawaniu żywności lub odzieży potrzebującym.
  1. Materiały edukacyjne dla dzieci z przedszkoli i szkół podst.:

– 2 rodzaje kart zadań dla dzieci. Przygotowanie i druk kolorowych, dwustronnych kart zadań w formacie A3 dla dwóch grup wiekowych – dzieci młodszych i starszych. Karty będą zawierać barwne ilustracje i serię zadań i zagadek do rozwiązania. Dzięki kartom dzieci poznają historię powstania. Zostaną tutaj umieszczone również fragmenty dziennika Lech. Karty będą wykorzystywane podczas warsztatów oraz zamieszczone na stronie internetowej MOK.

– Gra planszowa dla dzieci. Gra planszowa to propozycja przede wszystkim dla dzieci. To sposób na przyjemne przyswojenie faktów o Powstaniu Wielkopolskim, które jest także znakomitą zabawą. Projekt z wykorzystaniem specjalnie przygotowanych ilustracji. Druk na kartonie kaszerowanym. Wydrukowanych zostanie 12 gier. Gry będą wykorzystywane podczas warsztatów.

– Wielkoformatowa plansza edukacyjne z ilustracjami. Ubiór i wyposażenie powstańca, sanitariuszki, dziennikarza i fotoreportera, to elementy kompletu warsztatowego do zajęć z dziećmi młodszymi – w wieku przedszkolnym. Wielkoformatowa plansza z barwnymi ilustracjami oraz zestawy kartonowych gadżetów do zajęć edukacyjnych zostaną zaprojektowane oraz wydrukowane (1 komplet). Plansza będzie wykorzystywane podczas warsztatów.

– Układanka – łamigłówka to kolejna propozycja dla dzieci zaznajamiająca je z ubiorem powstańców (żołnierzy i sanitariuszek) oraz pracowników gazety (dziennikarz, fotoreporter, zecer) oparta na specjalnie opracowanych ilustracjach dostosowanych do wieku dzieci. Wydrukowanych zostanie 30 sztuk układanki i będą wykorzystywane podczas warsztatów.

  1. E-book dla dzieci. Opracowany zostanie na podstawie materiałów powstałych w ramach projektu tj. materiałów edukacyjnych.
  2. Warsztaty dla dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych. Przeprowadzenie 20 warsztatów dla dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych przez pracowników etatowych MOK. Cykl warsztatów dla przedszkolaków i uczniów szkół podst. bazować będzie na opisanych wcześniej materiałach edukacyjnych.

Skip to content