IV Festiwal „Fyrtel” w Gnieźnie

„IV Festiwal FYRTEL w Gnieźnie” Inauguracja projektu Miejskiego Ośrodka Kultury

Gwara gnieźnieńska oraz twórczość poetów i pisarzy związanych z pierwszą stolicą Polski to tematy przewodnie IV edycji FYRTLA – festiwalu w całości skupionego na promocji dziedzictwa kulturowego naszego miasta.

Podobnie jak i w latach ubiegłych na organizację festiwalu udało się dotację Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje”. Projekt pn. „IV Festiwal FYRTEL w Gnieźnie” został przygotowany przez Wydział Promocji i Kultury Urzędu Miejskiego. Wartość całkowita projektu wynosi 19.984,00 zł, w tym dofinansowanie w wysokości 7.500,00 zł.

Program tegorocznej edycji „Festiwalu o Mieście” wypełnią w dużej mierze wydarzenia i przedsięwzięcia inspirowane tematami wiodącymi, a więc gwarą gnieźnieńską i twórczością rodzimych literatów.

Blubramy na Fyrtlu!

To właśnie gnieźnieńska gwara stała się hasłem wywoławczym tegorocznej XII już Przeglądu Teatrów Szkolnych „OFFKA”. Przesłuchania zespołów odbędą się w sali widowiskowej MOK (piątek, 19/10, g. 17.00, MOK), a na wszystkich uczestników czekają pamiątkowe statuetki. Zgłoszenia przyjmowane są wyłącznie do 5 października 2018 r. elektronicznie na adres piotr.wisniewski@gniezno.eu.

Z kolei Gra Miejska „NIE TYLKO KAREJA – czyli ulice naszego miasta” przygotowana przez Klub Dyskusji o Książce, działający przy Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna to propozycja dla tych, którzy chcą poznać miasto – jego historię i współczesność dzięki wiedzy o ulicach pierwszej stolicy Polski. (piątek, 19/10, g. 16.00). W turnieju mogą wziąć udział 3-osobowe drużyny złożone z osób od 15 roku życia. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc decyduje kolejność zgłoszenia. Regulamin oraz karty zgłoszeniowe, dostępne na stronie www.biblioteka.gniezno.pl                  oraz blogu www.klubdyskusjioksiazce.blogspot.com, należy przesłać na adres klubdyskusjioksiazce@wp.pl lub dostarczyć do Biblioteki Głównej – Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna przy ul. Mieszka I 16.

Gnieźnieńscy Literaci

Tegoroczny FYRTEL postara się także przedstawić Gniezno jako przestrzeń inspirującą od wieków „ludzi pióra”, a więc poetów i pisarzy – przede wszystkim sięgając do twórczości tych, którzy już od nas odeszli.

Dbałości o kulturę słowa i piękno języka ojczystego służyć ma kolejna odsłona Konkursu Recytatorskiego, tym razem z podtytułem „Peregrynacje po literaturze gnieźnieńskiej. Od źródeł do współczesności”. Jury w składzie: Zenona Golc, Wanda Polkowska oraz Andrzej Malicki ocenią zmagania recytatorów z twórczością Klemensa Janickiego i Andrzeja Krzyckiego (piątek, 19/10, g. 10.00, MOK). Zgłoszenia przyjmowane są wyłącznie do 5 października 2018 r. elektronicznie na adres piotr.wisniewski@gniezno.eu.

Festiwal zaprosi także do wędrówki po Gnieźnie w poszukiwaniu śladów poetów i pisarzy związanych z naszym miastem. Przewodnikiem będzie znany regionalista, dziennikarz i animator kultury Jarosław Mikołajczyk (niedziela, 21/10, g. 17.00, start przy siedzibie Lokalnej Organizacji Turystycznej „Szlak Piastowski” na Rynku)

Pamiętamy także o tych, którzy odeszli od nas całkiem niedawno. Sylwetki i twórczość Anny Piskurz, Marii Springer, Tomasza Rzepy oraz Sławomira Kuczkowskiego przypomną: Kamila Kasprzak-Bartkowiak, Irmina Kosmala oraz Jarosław Mikołajczyk. Spotkaniu towarzyszyć będzie rozstrzygniecie konkursu na najciekawszą interpretację wiersza. Prace tegorocznych maturzystów oceniać będzie jury pod przewodnictwem pedagoga Patryka Majewskiego (niedziela, 21/10, g. 18.00, kawiarnia „Gruszka i Pietruszka”, Rynek 9).

Koncert „Na Fyrtlu” 20 października godz. 19.00

Niewątpliwym wydarzeniem IV „FYRTLA” będzie z pewnością sobotni koncert Martyny Jakubowicz, ikony polskiej sceny muzyki autorskiej. Artystka promuje właśnie wydaną nową płytę pt. „Zwykły włóczęga”, ale z pewnością w czasie gnieźnieńskiego występu nie zabraknie starszych, tak lubionych i cenionych, utworów. Bilety w cenie 10,00 zł do nabycia od środy, 26 września w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie.

 

Projekt Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje”.

 

Skip to content