Wielkopolski Festiwal Miejski

Wielkopolski Festiwal Miejski działanie dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2020”


22-25.07 oraz listopad 2020

Opieramy się na głównym założeniu, jakim jest realizacja zadań służących społeczności lokalnej. Wielkopolski Festiwal Miejski to wieloaspektowe działanie nawiązujące do przeszłości ale nie tak odległej, bo z czasów PRL, umożliwiające stworzenie wydarzenia barwnego, wielowymiarowego, budującego jednocześnie tożsamość kulturową i nawiązującego do tradycji miejskich, jakie w tamtych czasach miały miejsce. Spoglądając szerzej na region Wielkopolski, kierujemy, choć nie dosłownie, uwagę na kilka kluczowych dla rozwoju kultury postaci – Eryka Kuszczaka – gnieźnieńskiego plastyka miejskiego (Eryk Kuszczak – gnieźnieński artysta malarz, projektant i architekt wnętrz, konserwator zabytków. Jako plastyk miejski Gniezna w latach 1974–1994, Kuszczak zatwierdzał, a także sam projektował i zlecał wykonanie murali gnieźnieńskiej fabryki guzików na ścianie kamienicy przy ul. Kościuszki oraz Szlaku Piastowskiego na ul. Dworcowej, których pozostałości są współcześnie jeszcze widoczne), Bohdana Smolenia – twórcę kabaretu TEJ oraz Adama Słodowego – niezwykłego animatora i majsterkowicza.

Poprzez trzydniowy festiwal w okresie wakacyjnym proponujemy warsztaty majsterkowania, zabawy podwórkowe, koncert z piosenkami A.Osieckiej, kino plenerowe na dziedzińcu, wystawę. We wrześniu, w ramach festiwalu w przestrzeni miejskiej pojawi się mural nawiązujący do reklam i etykiet malowanych.

Rozpoczęliśmy co prawda już jakiś czas temu cyklem podcastu Wielkopolski Festiwal Miejski 2020, w którym Jarek Mikołajczyk i Rafał Wichniewicz nawiązują do tegorocznych istotnych dla projektu haseł – Słowa, Obrazu i Czynu.

– tu dostępny do odczytania przewodnik-wfm

tu dostępny do osłuchania

odcinek 1

odcinek 2

odcinek 3

odcinek 4

Wielkopolski Festiwal Miejski, w pełni dostępny i otwarty dla wszystkich, planowany jest w lipcu na dziedzińcu i w pomieszczeniach Starego Ratusza w Gnieźnie. Data 22 lipca nie jest przypadkową. W nawiązaniu do historii wnioskodawca chce przypomnieć jedno z najważniejszych świąt czasów PRL.

W ramach Wielkopolskiego Festiwalu Miejskiego zapraszamy 22 lipca, o g. 18.00 do Starego Ratusza na otwarcie „Wystawy własnoręcznie wykonanych przedmiotów bądź ulepszonych sprzętów”, która w swojej idei nawiązuje do kultowej postaci Adama Słodowego oraz jego słynnego w okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej programu dla młodzieży „Zrób to sam”. Pan Adam był propagatorem majsterkowania i  konstruowania przedmiotów z materiałów, które dziś określamy recyclingowymi. Tą pasją zaraził i Gnieźnian, których zaprosiliśmy do współtworzenia ww ekspozycji. Ciekawe że to, co powstawało w okresie PRL z materiałów znalezionych i z potrzeby, a niekiedy z biedy współcześnie wróciło w nowym wydaniu jako modna idea DIY(Do It Yourself), czyli twórczego i niekomercyjnego rękodzieła bez pomocy profesjonalistów, gdy jesteśmy zalewani tanią, masową produkcją z Chin.

Na ekspozycji we wnętrzach ratusza pojawią się samodzielnie wykonane przed laty autorskie przedmioty małe i duże m.in. własnoręcznie robione zabawki, dziergane z wełny skarpety, kwietnik na kwiaty czy moto-rower w wersji mini, rozdrabniarka do gałęzi oraz wiele innych.

Do powstania tej wystawy przyczyniło się grono osób, którym jesteśmy wdzięczni. Są to dwa muzea Muzeum Zabytków Kultury Technicznej w Gnieźnie oraz Muzeum Techniki Wiejskiej w PWSZ w Gnieźnie. Za udostępnienie eksponatów jesteśmy także wdzięczni osobom indywidulanym Panom Marcinowi Nowakowskiemu, Karolowi Ciesielskiemu, Janowi Drzewieckiemu, Lubomirowi Podlaskiemu, Pawłowi Noskiewiczowi, Konradowi Śnieguckiemu, Wojtkowi Orłowskiemu oraz Pani Jadwidze Biadasz.

Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających w Starym Ratuszu na czas trwania Wielkopolskiego Festiwalu Miejskiego od 22 do 25 lipca, czyli od środy do soboty włącznie.

O godz. 20:00 w kultowej restauracji Europejska rozpocznie się koncert Mai Kleszcz z materiałem Agnieszki Osieckiej „Osiecka DE LUXE” (Fryderyk 2020 – Muzyka Poetycka – nominacja No.2 Polska Płyta Roku 2019 – „Polityka”). Nawiązanie do Agnieszki Osieckiej nie jest przypadkowe, bo choć nie jest postacią bezpośrednio związaną z Wielkopolską, to jej twórczość nieustannie aktualna mocno zakorzeniona jest w czasach PRL, a często zapomniana w dzisiejszych czasach.

Kolejne dni…

– warsztaty specjalistyczne – rzemieślnicze – dla mieszkańców Gniezna zorganizowane w nawiązaniu do działalności Adama Słodowy warsztaty majsterkowania, projektowania i wykonywania robótek ręcznych. Przewidziano trzy spotkania.

W czwartek, 23 lipca spotkamy się z pracownikami firmy Renovator. Wraz z nimi do

Tego dnia także zapraszamy wszystkich mieszkańców na Prywatne historie PRL. Gnieźnianie, którzy pamiętają te czasy na pewno mają swoje niesamowite doświadczenia, często nawiązujące do absurdu, bądź niezwykłości tego czasu. Inspiracją tego działania, istotnego, było spotkanie kilku osób zaangażowanych w proces realizacji projektu. Pokolenia młodsze zapraszamy do wysłuchania tych historii – jakże mocno kształtujących ówczesne pokolenia. Spotkanie rozpocznie się w Starym Ratuszu w czwartek o godz. 20:00.

W piątek, 24 lipca przygotujemy ładowarkę solarną wykorzystującą energię słoneczną do ładowania np. telefonu, wiatraka, lampki. Wszystko to rzecz jasna przy użyciu narzędzi z PRL. J

– Na ekranizację jednej z kultowych komedii filmowych czasów PRL na dziedzińcu Starego Ratusza w formule nocnego kina letniego – wstępnie „Rejs” w reżyserii Marka Piwowskiego zapraszamy w piątek 24 lipca na godzinę 21:15.

W sobotę, 25 lipca godz. 10:00 spotkamy się z dwoma niesamowitymi dziewczynami, które realizowały  warsztat renowacji mebli w marcu ubiegłego roku. Tym razem zapraszają tematycznie do wykonania wieszaków naturalnych, drewnianych – na tytki, klunkry, przydasie.

Od czwartku do soboty w trakcie trwania warsztatów specjalistycznych odbywać się będą warsztaty i animacje dla najmłodszych realizowane przez wszystkie dni festiwalu w godzinach przed- i popołudniowych nawiązujące do aktywności jakie podejmowały dzieci i młodzież w czasach PRL. Warsztaty otwarte, dostępne dla każdego, a w ich formule znajdą się – aktywności ruchowe – gry i zabawy podwórkowe

 

Projekt nie kończy się w sobotę. To faktycznie najważniejsza część za nami.

 

W listopadzie pojawi się w przestrzeni miejskiej mural nawiązujący do dawnych wielkopowierzchniowych reklam-murali, które znajdowały się w Gnieźnie.

Wszystkie działania w odpowiedniej scenografii z czasów PRL.

Zaplanowane działanie ma szansę na kontynuację w kolejnych latach.

 

Skip to content