Siła WspółPracy

Setna rocznica Powstania Wielkopolskiego to wydarzenie ważne dla każdego Wielkopolanina, dlatego Związek Polskich Artystów Fotografików okręg Wielkopolski i Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie podjęli współpracę w celu upamiętnienia wydarzenia za pośrednictwem sztuki fotograficznej. Fotograficy ZPAF to uznani w kraju i na świecie artyści, którzy podejmą się stworzenia mobilnej wystawy fotografii dla utrwalenia pamięci o Powstaniu oraz codziennych postawach patriotycznych.

Związek Polskich Artystów Fotografików to organizacja działająca od 1947 roku kontynuująca tradycje przedwojennego Fotoklubu Polskiego, który miał w swoich szeregach najwybitniejszych artystów przedwojennej Polski. Po II Wojnie Światowej to oni, naczele z Janem Bułhakiem, stali się założycielami ZPAF. W okręgu Wielkopolski działali tacy wybitni fotograficy jak: Tadeusz Cyprian, Fortunata Obrąpalska, Bronisław Schlabsczy Ireneusz Zjeżdżałka. Dziś tradycje te kontynuuje 60 członków okręgu, w tym tacy fotograficy jak: Wojciech Beszterda, Maciej Fisher, Jacek Kulm, Marek Lapis, Mariusz Forecki, Janusz Nowacki czy profesor Stefan Wojnecki. Organizacja aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym województwa, skupia w swoich szeregach zarówno fotografików niezależnych, fotoreporterów, ale też nauczycieli akademickich.

Współczesna interpretacja problemu „współpracy”, która z założenia będzie odnosić się do wartości, jakie doprowadziły do zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, da możliwość nie tylko przypomnienia o wydarzeniach historycznych, ale również ukazania „współpracy” w kontekście codzienności. Praca organiczna, praca u podstaw, edukacja, rozwój osobisty oraz gospodarność to wartości, które prowadzą nie tylko do umocnienia wspólnoty narodowej, ale również do jej rozwoju. Wystawa będzie składać się z prac fotograficznych przedstawiających bądź interpretujących wyrażone wyżej założenia. Ma ona łączyć nie tylko fotografię dokumentalną i artystyczną w jedną całość o spójnym przekazie, ale również różne postawy twórcze dając w ten sposób więcej dróg dotarcia do odbiorców. Na wystawie można będzie można zobaczyć fotografie 14. Artystów fotografików – członków ZPAF okręgu wielkopolskiego m.in. Marek Lapis, Sławomir Tobis, Andrzej Florkowski, Zdzisław Orłowski, Maciej Kulesza.

Kuratorzy wystawy znana historyczka sztuki dr hab. Hanna Grzeszczuk – Brendel, autorka wielu publikacji na temat Wielkopolski i Poznania oraz Andrzej Zygmuntowicz – przewodniczący Rady Artystycznej ZPAF.

Premiera wystawy odbędzie się w galerii Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie w dokładnie 27 grudnia 2018 roku o godz. 18.00. Po jej zakończeniu odwiedzi ona inne miejscowości na terenie województwa m.in. Nowy Tomyśl, Piłę i oczywiście Poznań.

Wystawie będzie towarzyszyć publikacja o tym samym tytule „Siła WspółPracy” będąca albumem wystawy z tekstem kuratorskim dr hab. Hanny Grzeszczuk – Brendel.

Projekt współfinansowany ze środków  Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Projekt otrzymał dofinansowanie w kwocie 34 500,00 zł.

Skip to content