„Lokomotywa”, Abecadło”, czy „Okulary” to najpopularniejsze wśród dzieci wiersze Juliana Tuwima. A jak jest u nich ze znajomością pozostałych utworów? Sześć drużyn ze szkół podstawowych (SP 1, SP 6,SP Milenium) oraz dwie z Miejskiego Ośrodka Socjoterapii zdało celująco „test” ze znajomości twórczości Juliana Tuwima. 14 czerwca wyruszyli na trasę gry miejskiej „Witajcie w Tuwimowie”. Jej trasa prowadziła od Dziedzińca Starego Ratusza przez centrum miasta do Parku Miejskiego i zakończyła się siedzibie Stowarzyszenie Centrum Rehabilitacyjno-Kulturalnego Promyk (Organizatora gry).
W specjalnie wyznaczonych punktach na drużyny czekały zadania nawiązujące do treści wierszy Tuwima. I tak ruszyły na ratunek abecadłu, które z pieca wypadło i musiały przybrać kształt wylosowanej litery („Abecadło”). Prawdziwym wyzwaniem było zredagowanie pozdrowień z Gniezna i „wysłanie” ich do wychowawcy („O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”), czy przedstawienie za pomocą kalamburu wylosowanego tytułu wiersza. Spostrzegawczości wymagało znalezienie ukrytych warzyw („Warzywa”), policzenie kaczek („Trudny rachunek”), czy rozpoznanie ptaków z „Ptasiego radia”. Sprawności fizycznej wymagało zadania ze skakanką („Skakanka”). Wykazały się również znajomością treści „Lokomotywy” oraz znajomością
ortografii („Słówka i słufka”). Rywalizacja była bardzo wyrównana. Nagrodzono trzy najlepsze drużyny:
I miejsce – Grupa 2. ze Szkoły Podstawowej nr 1,
II miejsce – drużyna ze Szkoły Podstawowej Milenium,
Po dogrywce o trzecie miejsce między Grupą 3. ze Szkoły Podstawowej nr 1 i drużyną z Miejskiego
Ośrodka Socjoterapii (klasa V) na podium stanęła Grupa 3. z SP 1.
Dla zwycięzców przygotowano nagrody rzeczowe i dyplomy. Pozostałe drużyn otrzymały również
dyplomy i słodką niespodziankę.
Wszystkim drużynom gratulujemy wiedzy, spostrzegawczości i sprawności fizycznej.
Dziękujemy członkom Stowarzyszenia Promyk za zaangażowanie i wsparcie w przeprowadzeniu gry.
—————————————————————————————————————————————-
Gra „Witajcie w Tuwimowie” była jednym z działań w ramach projektu „Zaproszenie do Tuwimowa”, realizowanego przez Stowarzyszenie Centrum Rehabilitacyjno-Kulturalne Promyk w partnerstwie z Miejskim Ośrodkiem Kultury i Publiczną Biblioteką Pedagogiczną. Projekt uzyskał dofinansowanie z środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.
—————————————————————————————————————————————————————————————————–
Działanie w ramach projektu „Zaproszenie do Tuwimowa – międzypokoleniowego projektu edukacyjno-animacyjnego realizowanego wspólnie ze Stowarzyszeniem Centrum Rehabilitacyjno-Kulturalnym ”Promyk”, dofinansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.