Zapomniane 15

Przystanek Jelonek. Od roku działający jako mijanka Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej, wciąż czeka na dobre jego wykorzystanie dla podróżujących. Wielu współczesnych już nie wie, że dawniej to miejsce wręcz tętniło życiem w sezonie wiosenno-letnim. Choć wydawać by się mogło, że w okolicy poza przydrożnym barem i dwoma domami nie ma nic innego, to jednak jeszcze ponad pół wieku temu było to jedno z ulubionych miejsc rekreacji mieszkańców Gniezna.

Las Jelonek, leżący przy drodze prowadzącej do Witkowa, już w XIX wieku przyciągał gnieźnian zapraszanych przez różne organizacje na wydarzenia, przede wszystkim kulturalne i rozrywkowe. Były to występy Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, ale także majówki dla dzieci, szczególne tych z biedniejszych warstw społecznych. W ogóle miejsce to było magnesem dla gnieźnian w każdym wolnym czasie, zwłaszcza odkąd doprowadzona została tu kolejka wąskotorowa. Atutem była także restauracja, a właściwie gościniec, który zapewniał zaplecze gastronomiczne wszystkim wydarzeniom. Nawet w dobie rozwoju motoryzacji w latach 30., a także po wojnie, miejsce to było odwiedzane przez wielu mieszkańców szukających chwili wytchnienia od miejskiego zgiełku. Z czasem jednak zaczęło podupadać, a dawny lokal zamieniono w mieszkania, przebudowując budynek zupełnie.

Jelonek to także różne tragiczne wydarzenia, którymi żyli mieszkańcy Gniezna. To tu w gęstwinie leśnej na początku września 1931 roku zamordowana została 11-letnia dziewczynka, Monika Andrzejewska – zbrodniarz za swój czyn został skazany na dożywocie. Tu też doszło do pierwszej krótkiej potyczki Armii Czerwonej z rozproszonymi oddziałami niemieckimi podczas wkraczania do Gniezna w styczniu 1945 roku. Inne wydarzenie miało miejsce krótko po wojnie – w lipcu 1947 roku stawie niedaleko drogi odkryto zwłoki Józefy Mendalowej, która została zamordowana. Mimo iż były przypuszczenia, kto mógł tego dokonać, a także przesłanki wskazujące na motywy, to jednak winy ostatecznie nie udowodniono. Jak wiele jeszcze historii skrywa się w tym miejscu?

 

📸 Sebastian Uciński Fotografia
🖊 Rafał Wichniewicz
W ramach projektu #kulturadlagniezna, który dofinansowany jest ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.
#kulturadlagniezna #kulturawsieci #nckultury

Skip to content