Zapomniane 11

Cóż to za miejsce – ktoś rozpoznaje? Pewnie coraz mniej osób je widuje, gdyż bardzo mocno zarosło w ostatnich czasach. Za rok, dwa lub trzy lata w tym miejscu ma się pojawić ścianka wspinaczkowa, żeby w ten sposób nadać temu miejscu nowe życie. Wróćmy jednak do wyjaśnień – co to jest i gdzie się znajduje?

Jest to ściana nieukończonego, drugiego amfiteatru w Parku Piastowskim, tuż nad Jeziorem Jelonek. Ten pierwotny, powstały na początku lat 60., został rozebrany w latach 70. Wielu starszych mieszkańców Gniezna pamięta koncerty, które się tu rozgrywały. To było pierwsze w naszym mieście takie plenerowe miejsce, stworzone typowo pod występy muzyczne. Gnieźnianie do dziś mają w pamięci koncerty lokalnych grup muzycznych, także chórów, ale również gwiazd polskiej estrady. Melodie wybrzmiewały wtedy daleko wgłąb miasta, a do tego artyści występowali na scenie z wyjątkowym tłem za sobą – katedrą i panoramą Gniezna.

W końcu jednak losy amfiteatru zostały przesądzone. Dlaczego? Wszystko z powodu budowy Zespołu Pomnika Mieszka I i Bolesława Chrobrego, zwanego przez gnieźnian po prostu „Pomnikiem”, na którego składał się kompleks szkolno-muzealny. Budowa tego śmiałego projektu rozpoczęła się w 1974 roku, ale w zasadzie… nigdy nie została zakończona. Docelowo bowiem poza obecnym gmachem muzeum, aulą, obszernym holem oraz skrzydłem mieszczącym I Liceum Ogólnokształcące, miały powstać jeszcze trzy dodatkowe budynki, które docelowo planowano ze sobą połączyć. Ponadto miał zostać odbudowany amfiteatr i to w zasadzie w tym samym miejscu, co istniejący do tej pory. Tych ostatnich kilku inwestycji nie wykonano, bowiem projekt został zawieszony wraz z kryzysem lat 80., a potem po prostu go zarzucono. W miejscu, gdzie miał powstać nowy amfiteatr, wykonano jedynie prace wstępne i dalsze działania wstrzymano. I tak samotne ściany stoją już prawie cztery dekady…

Wraz z planem rewitalizacji Parku Piastowskiego, pojawił się projekt zagospodarowania tych ścian i przeznaczenia ich pod otwartą ścianę wspinaczkową. Scena muzyczna, jeśli ma powstać, to najprędzej w okolicy wyspy na jeziorze. Tej, która też ma swoją historię równoległą do starego amfiteatru.

 

📸 Sebastian Uciński Fotografia
🖊 Rafał Wichniewicz
W ramach projektu #kulturadlagniezna, który dofinansowany jest ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.
#kulturadlagniezna #kulturawsieci #nckultury

Skip to content