Wystawa „Okulary Pelagii. O gnieźnieńskiej fotografce Pelagii Gdeczyk” i wykład Elżbiety Kowalskiej

Już 3 listopada, o godz. 17.00 zapraszamy na otwarcie wystawy pt. „Okulary Pelagii. O gnieźnieńskiej fotografce Pelagii Gdeczyk”. Wystawa będzie się składać z 10 plansz, a wernisażowi będzie towarzyszyć prelekcja Pani Elżbiety Kowalskiej, która przybliży postać Pelagii Gdeczyk.

Na samej wystawie poruszone zostaną tematy tak oczywiste, jak życie samej Pelagii, jej działalność zawodowa, społeczna i patriotyczna. Uczestnicy zobaczą zdjęcia, które wykonywała w swoim atelier, sprzęt fotograficzny którego mogła używać, poznają techniki fotograficzne, które stosowała. Nie można mówić o naszej bohaterce nie wspominając o kontekście, czyli fotograficznym Gnieźnie przełomu XIX i XX w. Będzie więc mowa o konkurencyjnych foto-zakładach, ale też innych kobietach fotografkach czy też fotografistkach – jak mówiło się w tamtej epoce na kobiety zajmujące się fotografowaniem.

Wizualna strona wystawy to skany dawnych fotografii ze zbiorów kolekcjonera Rafała Jurke, zbiorów MPPP czy Polony, ale także reklam, widoków Gniezna i okolicy oraz ilustracje stworzone specjalnie na potrzeby wystawy. Autorem plansz jest Jarosław Gryguć, który jest znanym gnieźnieńskim grafikiem, a jednocześnie pasjonatem historii.

Wystawa będzie miała charakter bardzo edukacyjny, będą jej towarzyszyć warsztaty dla szkół z kartami pracy, które pomogą uczniom poznać Pelagię i świat, w którym żyła. Na zajęcia należy się zgłosić mailowo: staryratusz@mok.gniezno.pl

Wykład Elżbiety Kowalskiej to prelekcja herstoryczna, opowiedziana z kobiecej perspektywy ze szczególnym uwzględnieniem roli jaką w dziejach Gniezna odegrała właśnie Pelagia Gdeczyk. Prelegentka jest historyczką, podczas pracy w Muzeum Początków Państwa Polskiego badała życie i działalność Pelagii Gdeczyk, popełniła przed laty ważny artykuł na ten temat. Jednak od tamtego czasu sporo nowych, ciekawych faktów wyszło na światło dzienne i o tym też opowie nasza prelegentka.

————————————————————————————————————

Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra” edycja 2022.

Skip to content