Wystawa i panel dyskusyjny „Powstanie od podszewki” – 14 września, Stary Ratusz

Projekt „Powstanie Wielkopolskie od podszewki. O codziennym życiu powstańców”.

Wystawa ma ukazać w nieco odmienny sposób udział powstańców i żołnierzy wielkopolskich w odzyskaniu przez Polskę niepodległości po I wojnie światowej (1918-1920). Skupiona będzie na pozamilitarnych aspektach żołnierskiej codzienności. Pokaże np. jakie przedmioty codziennego użytku mieli przy sobie żołnierze, czy jak spędzali wolny czas. Dowiemy się z niej również nieco o higienie, opiece zdrowotnej i wyżywieniu w armii. Temat uzupełni przedstawienie trudu osób wspierających działania zbrojne – rzeszy rzemieślników dbających o uzbrojenie i wyposażenie walczących. Prezentacja będzie się składać z 40 zdjęć dokumentalnych z opisami, zdjęć mniej popularnych, czasem zabawnych i zaskakujących.

Panel dyskusyjny – 14 września, godzina 18.00, Stary Ratusz.

Będzie to niepowtarzalna okazja, aby posłuchać dwóch najbardziej znanych znawców Powstania Wielkopolskiego, których publikacje towarzyszą nam każdego dnia w pracy w Domu Powstańca Wielkopolskiego. Prof Janusz Karwat i dr Marek Rezler będą rozmawiać o codziennym życiu powstańców, ale także o roli kobiet w powstaniu. Prelegenci uznali ten temat za bardzo inspirujący a zarazem ukazujący jak silne społeczeństwo było gotowe rozpocząć wyzwoleńczy zryw, a co więcej doprowadzić do zwycięstwa.

————————————————————————————————————–

Dofinansowano ze środków Biura “Niepodległa”, w ramach Programu Dotacyjnego “Niepodległa”