Wystawa „Bitwa Warszawska. Stulecie zwycięstwa”

14 sierpnia w związku z obchodami Święta Wojska Polskiego wspominany zwycięską Bitwę Warszawską, stoczoną w dniach 12-15 sierpnia 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wydarzenia te zadecydowały o zachowaniu przez Polskę niepodległości oraz udaremniły plany rozprzestrzenienia rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Bitwa, określana często „Cudem nad Wisłą” została uznana za 18. na liście przełomowych bitew świata.

Wystawa, którą prezentujemy w holu Miejskiego Ośrodka Kultury pod hasłem: „Bitwa Warszawska. Stulecie zwycięstwa” pomyślana została jako materiał popularnonaukowy pomocny w uczczeniu setnej rocznicy zwycięskiej dla Polaków Bitwy Warszawskiej. Przypomina najważniejsze fakty i postaci związane z historią wojny polsko-bolszewickiej, jej przyczynami, przebiegiem i skutkami. Merytoryczne teksty przygotowali specjaliści z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Na kolejnych planszach pokazano zabytki ze zbiorów Muzeum oraz wyjątkowe, archiwalne zdjęcia z 1920 roku.

W dniu otwarcia 14.08.2020 o godz. 10.00 ekspozycji towarzyszyć będzie prezentacja broni z okresu wojny polsko – bolszewickiej z kolekcji pana Macieja Chosińskiego.

Dzięki uprzejmości pani Zofii Gąsiorek na wystawie pojawią się informacje związane z Błękitną Armią gen. Józefa Hallera oraz związki generała
z Gnieznem.

Wernisaż 14.08.2020 godz.10.00
Miejski Ośrodek Kultury ul. Łubieńskiego 11

Ekspozycja czynna do 31.08.2020 r.

 

Skip to content