W przededniu 40. edycji Biegu Lechitów zaprezentowana została książka Janusza Michałowskiego, jeden z pomysłodawców i współorganizatorów kilku pierwszych półmaratonów w Gnieźnie, a przez pierwsze 20 lat także jego sędzia główny.
Książkę zatytułowano „Lechici na Szlaku Piastowskim. Bieg Lechitów 1978-2016”, a jej autor dość często nazywany jest skarbnicą informacji i pełnych statystyk na temat tego najstarszego biegu długodystansowego w Polsce. – W tej książce jest wszystko, od samego początku zaczynając. Pierwszy bieg w 1978 roku został organizowany z okazji inauguracji roku szkolnego w nowej szkole zwanej popularnie „Pomnik”. To miały być tylko biegi młodzieżowe, ale sekretarz generalny szkolnego związku zaproponował, by do tego dołączyć dorosłych. Z tą propozycję my się udaliśmy do ówczesnego wiceprezydenta, pana Józefa Delgiado, który odpowiedział: jak się podejmiecie, to możecie i zaproście wszystkich. Zawodnicy jednak po tym pierwszym biegu żegnali się słowami: do zobaczenia za rok, a kiedy nastąpiło podsumowanie biegu, wówczas prezydent powiedział, jak zrobiliście pierwszy bieg, to teraz zróbcie następny i tak to się zaczęło – wspomina Janusz Michałowski, kronikarz Biegu Lechitów.
Jego najnowsze książkowe opracowanie liczy sobie niecałe 240 stron, a premiera wydawnictwa miała miejsce w sobotnie popołudnie w holu głównym Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie. – Jutro startuje jubileuszowy 40. Bieg Lechitów, w którym sam biorę udział po raz kolejny, ale dzisiaj chcemy powiedzieć o tym, jak 39 lat temu powstawał Bieg Lechitów i jak wspaniały człowiek, a do tego gnieźnianin Janusz Michałowski, twórca tegoż biegu, pierwszego biegu długodystansowego w kraju przez te 40 lat prowadził dokładną klasyfikację i buchalterię tego ważnego dla nas wydarzenia – chwali autora książki Tomasz Budasz, prezydent Gniezna, który uhonorował dziś jubilata okolicznościowym Medalem Koronacyjnym.
Potem zgromadzeni mieli jeszcze okazję obejrzeć film, który złożono z relacji telewizyjnych z kolejnych półmaratonów. Było kilka wspomnień o osobach, które bezpośrednio uczestniczyły w tym biegu, ale również pracujących przy jego organizacji, np. Andrzej Elantkowski, który przez wiele lat był spikerem zawodów i którego było widać na kilku zdjęciach w wystawie towarzyszącej dzisiejszemu wydarzeniu.
Prezydent na koniec wręczył również numery startowe pięciu z sześciu „Wiernych Lechitów”, którzy wystartowali we wszystkich edycjach biegu, a są to: Hieronim Olejniczak, Wojciech Wesołowski, Stefan Dobak, Jerzy Nawrot, Edmund Prokopowicz, Jerzy Ejsmond.
Tekst: www.informacjelokalne.pl
Foto: Wojciech Orłowski