Wykład popularny III – Aptekarze w zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919 i ich udział w organizacji władz samorządowych

Muzeum Regionalne w Stęszewie Nr. inwent. 807 (sł. zdrowia Powstanie)

WYKŁAD POPULARNY III 

21 lutego/ czwartek/ g. 17.00/ prowadzący: dr farm. Jan Majewski /

w Domu Powstańca Wielkopolskiego

 

W niepodległościowym zrywie jakim było Powstanie Wielkopolskie wzięło udział aż 80 polskich aptekarzy spośród 157 aptek działających w 1918 r. w Wielkim Księstwie Poznańskim. Byli to ludzie oddani swej profesji i sprawie polskiej. Przed wybuchem powstania niejednokrotnie działali w konspiracji, później biorąc zbrojny udział w przejmowaniu z rąk pruskich instytucji wojskowych. Organizowali także służby sanitarno-medyczne, wyposażając szpitale polowe w sprzęt, leki i materiały opatrunkowe. Dzięki ofiarności polskich aptekarzy było możliwe uruchomienie dużej Składnicy Sanitarnej w Poznaniu, która sprawnie zaopatrywała powstańcze lazarety, zwłaszcza w styczniu 1919 w czasie walk na poszczególnych frontach.

W trakcie spotkania zostanie przybliżona postać pochodzącego z Gniezna aptekarza Franciszka Wierzchaczewskiego. W czasie powstania dowodził on oddziałem gnieźnieński dworzec kolejowy i rozbroił załogę przejeżdżającego przez miasto transportu wojsk niemieckich.

Dr farm. Jan Majewski – współwłaściciel Apteki Pod Złotym Lwem w Poznaniu, twórca poznańskiego Muzeum Farmacji, członek Mię­dzynarodowej Akademii Historii Farmacji (Akademie Internationale d’Histoire de la Pharmacie), wieloletni przewodniczący Zespołu Sekcji Historii Farmacji PTFarm, pasjonat historii farmacji, autor artykułów, biogramów, sprawozdań, not wydawniczych oraz książek: Zaopatrzenie medyczno-sanitarne w powstaniu wielkopolskim i udział w nim farmaceutów, Apteka pod orłem w Pleszewie, Exlibrysy historyków farmacji, Święci Kosma i Damian patroni farmacji jako motyw exlibrysu, Muzea farmacji i zbiory aptekarskie w Polsce, Od alchemii do farmacji.

 

Wstęp wolny

 

Skip to content