WYKŁAD POPULARNY III
21 lutego/ czwartek/ g. 17.00/ prowadzący: dr farm. Jan Majewski /
w Domu Powstańca Wielkopolskiego
W niepodległościowym zrywie jakim było Powstanie Wielkopolskie wzięło udział aż 80 polskich aptekarzy spośród 157 aptek działających w 1918 r. w Wielkim Księstwie Poznańskim. Byli to ludzie oddani swej profesji i sprawie polskiej. Przed wybuchem powstania niejednokrotnie działali w konspiracji, później biorąc zbrojny udział w przejmowaniu z rąk pruskich instytucji wojskowych. Organizowali także służby sanitarno-medyczne, wyposażając szpitale polowe w sprzęt, leki i materiały opatrunkowe. Dzięki ofiarności polskich aptekarzy było możliwe uruchomienie dużej Składnicy Sanitarnej w Poznaniu, która sprawnie zaopatrywała powstańcze lazarety, zwłaszcza w styczniu 1919 w czasie walk na poszczególnych frontach.
W trakcie spotkania zostanie przybliżona postać pochodzącego z Gniezna aptekarza Franciszka Wierzchaczewskiego. W czasie powstania dowodził on oddziałem gnieźnieński dworzec kolejowy i rozbroił załogę przejeżdżającego przez miasto transportu wojsk niemieckich.
Dr farm. Jan Majewski – współwłaściciel Apteki Pod Złotym Lwem w Poznaniu, twórca poznańskiego Muzeum Farmacji, członek Międzynarodowej Akademii Historii Farmacji (Akademie Internationale d’Histoire de la Pharmacie), wieloletni przewodniczący Zespołu Sekcji Historii Farmacji PTFarm, pasjonat historii farmacji, autor artykułów, biogramów, sprawozdań, not wydawniczych oraz książek: Zaopatrzenie medyczno-sanitarne w powstaniu wielkopolskim i udział w nim farmaceutów, Apteka pod orłem w Pleszewie, Exlibrysy historyków farmacji, Święci Kosma i Damian patroni farmacji jako motyw exlibrysu, Muzea farmacji i zbiory aptekarskie w Polsce, Od alchemii do farmacji.
Wstęp wolny