Wybierz się w podróż po fantastycznych światach Morano

Tytuły takie, jak „Gra o tron” czy „Star Wars” znane są dziś prawie każdemu. Każdy z nich ma miliony fanów i stał się przyczyną powstania ogromnej ilości produktów popkultury: od książek, poprzez komiksy aż do gier komputerowych. Także rozwijający się w ogromnym tempie rynek gier planszowych zaadaptował te pozycje, wydając często na świat hity, w które grają setki tysięcy osób na całym świecie. Takie właśnie gry od wielu lat ilustruje nasz rodak, Tomasz „Morano” Jędruszek, czyli kolejny Polak, który zdobył w swojej dziedzinie sławę i uznanie w dziesiątkach krajów świata. Niedługo jego prace pokazane zostaną w Gnieźnie.

Tomasz „Morano” Jędruszek to ceniony polski ilustrator, rocznik 1977. Jak sam podkreśla, jako dziecko bardzo zainspirowały go prace Grzegorza Rosińskiego, Franka Frazetty i MilloManary. Ukończył studia architektoniczne, ale już w ich trakcie tworzył prace dla polskich, brytyjskich i amerykańskich wydawców gier RPG.

Zaraz po studiach zaczął pracę jako niezależny twórca, szczególnie blisko współpracujący ze znaną firmą Fantasy Flight Games wydającą gry planszowe na całym świecie. Ilustrował ich największe hity z franczyz takich jak „Gra o tron”, „Władca pierścieni”, „Star Wars” czy „ArkhamFiles”. Tysiącom fanów w dziesiątkach krajów znane są też jego ilustracje zdobiące kolejne wydania najpopularniejszej gry karcianej na świecie – „Magic: The Gathering”. Swój graficzny ślad pozostawił też na wielu publikacjach z cyklu „Neuroshima” Współpracował także z takimi gigantami branży, jak Sony Online, White Wolf Publising czy Portal Games.

Wielokrotnie nagradzany, między innymi pięciokrotnie zdobył Computer Graphics Society Choice Award. Jego prace pojawiły się też w licznych, zbiorczych publikacjach, ostatnio w „The Best PolishIllustrators 2”, ekskluzywnym i niepowtarzalnym albumie prezentującym najwspanialsze prace najlepszych współczesnych polskich ilustratorów i artystów koncepcyjnych.

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek, 12 października 2017 roku w Dużej Galerii MOK o 18.00. Każdy uczestnik, będzie mógł nie tylko obejrzeć zgromadzone na wystawie prace, ale także porozmawiać z autorem, zobaczyć ilustrowane przez niego gry, a nawet zdobyć autograf na swoim egzemplarzu. Będzie można dowiedzieć się także wiele o technice, w jakiej tworzy autor. Już bowiem 14 października 2017, od 11.00 do 13.00 w sali 204 MOK poprowadzi on bezpłatne warsztaty z rysowania postaci dla chętnych. Liczba miejsc ograniczona! Zapisy na warsztaty: stowarzyszenie@fantasmagoria.gniezno.pl lub przed zajęciami.

Przykładowe prace artysty można obejrzeć na jego stronie: www.morano.pl

Skip to content