Wspólnie uczcijmy 105. rocznicę Powstania Wielkopolskiego

Grudzień, a szczególnie jego ostatnie dni, większość z nas przeżywa w klimacie przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. Uwaga Wielkopolan, a szczególnie gnieźnianek i gnieźnian, skupia się jednak na innym ważnym wydarzeniu, jakie miało miejsce przed 105. laty.

Obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego rozpoczną się właściwie już od 27 grudnia, Dom Powstańca Wielkopolskiego będzie otwarty od 14:00 do 20:00 – będzie możliwość zwiedzania ekspozycji, ale także w nawiązaniu do realizowanego przez MOK projektu “Kobiety Wolności. O bohaterkach Powstania Wielkopolskiego” wziąć udział w warsztatach dotyczących dziewczyn, które brały udział w Powstaniu.

Każdy, kto odwiedzi Dom Powstańca Wielkopolskiego będzie miał okazję do stworzenia własnej bohaterki, a nawet super bohaterki z czasów Powstania. Uczestnicy najpierw poznają kobiety i dziewczyny, które uczestniczyły w niepodległościowym zrywie na wystawie, a następnie stworzą jej portret wykorzystując filc i kolorowe włóczki. Ten warsztat będzie się odwoływał do rękodzieła, jakim jest szycie, a którym tradycyjnie zajmowały się kiedyś głównie panie. Każdy będzie też mógł spróbować samodzielnie uszyć symbol powstańczy czyli kokardę narodowa – obowiązkowo do noszenia tego dnia. Takie same atrakcje czekają w sali pamięci także 28 grudnia.

Dzień wybuchu Powstania Wielkopolskiego  w Gnieźnie rozpocznie się o godzinie 12:00 Uroczystą Sesja Rady Miasta Gniezna w Starym Ratuszu, następnie o 13.00, także w Starym Ratuszu odbędzie się  otwarcie wystawy „Powrót Dowódcy” poświęconej 10. rocznicy sprowadzenia ciała kpt. Pawła Cymsa z Bystrej do Gniezna na Akropol Bohaterów.

Tegoroczne spotkanie przy Akropolu Bohaterów, na cmentarzu św. Piotra rozpocznie się o godzinie 17:00. Tradycyjnie, na Akropolu oraz przy grobach Powstańców będzie można złożyć kwiaty i zapalić znicze. Po zakończeniu uroczystości planowany jest wspólny przemarsz spod cmentarza pod Stary Ratusz w Gnieźnie.

Oprócz wspomnianych wydarzeń, w Starym Ratuszu o godzinie 18:00 odbędzie się “Koncert melodii – nie tylko patriotycznych” w wykonaniu Sary Powagi i Macieja Bąka. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.