Warsztaty dla szkół w ramach projektu: OKULARY PELAGII. O gnieźnieńskiej fotografce Pelagii Gdeczyk.

Zapraszamy uczniów gnieźnieńskich szkół do udziału w edukacyjnym projekcie Miejskiego Ośrodka Kultury pt. „Okulary Pelagii. O gnieźnieńskiej fotografce Pelagii Gdeczyk”.

Projekt przybliża mieszkańcom życie i działalność Pelagii Gdeczyk – fotografki, społecznicy i patriotki, uczestniczki Powstania Wielkopolskiego. Pelagia od 1879r. prowadziła swoje własne foto atelier i przez 42 lata uwieczniała mieszkańców na licznych fotografiach. Jako jedna z niewielu kobiet w pruskim zaborze posiadała papiery mistrza fotografii. Pod koniec życia brała także udział w Powstaniu Wielkopolskim z ramienia Polskiego Czerwonego Krzyża, do którego struktur należała.

Projekt jest spojrzeniem na fotografię i ówczesny świat oczyma Pelagii Gdeczyk. To także zwrócenie uwagi na jej bogaty fotograficzny dorobek stanowiący element gnieźnieńskiej kultury wizualnej, tożsamości i fascynujące źródło inspiracji. Takie pielęgnowanie pamięci o bohaterach dnia codziennego buduje postawy patriotyczne i obywatelskie, o tym chcemy opowiedzieć młodszym odbiorcom.

W ramach warsztatu odbędzie się zwiedzanie wystawy w Starym Ratuszu poświęconej Pelagii z kartami zadań, które przybliżą postać bohaterki w różnych okresach życia i dawną fotografię tak różną od współczesnej smartfonowych zdjęć. Warsztat trwa 60 min.

Ta propozycja świetnie sprawdzi się jako uzupełnienie przedmiotów takich jak historia, plastyka, wiedza o kulturze regionu, czy jako ciekawy temat lekcji wychowawczej wszystkich etapów nauczania.

Warsztaty skierowane są do klas I-III i IV-VIII. Zgłoszenia prosimy kierować pod adres staryratusz@mok.gniezno.pl .

———————————————————————————————————————–
Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra” edycja 2022.