Warsztat otwarty: Osoby z niepełnosprawnościami – refleksja nad potrzebami

26 października, w sobotę, Stary Ratusz w Gnieźnie/filia MOK zaprasza na bezpłatny otwarty warsztat „Osoby z niepełnosprawnościami – refleksja nad potrzebami”.

Warsztat odbędzie się w godz. 10.00-15.00 (planowane są przerwy), w sali na parterze Starego Ratusza – wejście od strony ul. Chrobrego.

Działanie odbywa się w ramach partnerstwa z Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, w ramach programu „Bardzo Młoda Kultura: Wielkopolska!” – w cyklu warsztatów realizowanych w instytucjach partnerskich „Warsztaty otwarte w regionie” – którego operatorem na Wielkopolskę jest Centrum Praktyk Edukacyjnych w poznańskim CK ZAMEK.

Warsztat w Starym Ratuszu prowadzi Sławek Florkowski z Fundacji Polska Bez Barier – instruktor aktywnej rehabilitacji, trener prowadzący warsztaty uwrażliwiające na potrzeby osób z niepełnosprawnością. Porusza się na wózku w wyniku wypadku na motocyklu. Trenuje rugby na wózkach, nurkuje, podróżuje.

Podczas spotkania będziemy skupiać się na odczarowaniu niepełnosprawności i uwrażliwianiu w tym temacie. Zajmiemy się problematyką ewakuacji osób z niepełnosprawnością, jak i również zaprezentujemy sprzęt potrzebny podczas zagrożenia życia. Duży nacisk położony zostanie na doświadczanie niepełnosprawności poprzez wykorzystanie specjalistycznego sprzętu – wózki i kule, które podczas poruszania się pomogą w zmianie perspektywy i spojrzenie od strony osoby z niepełnosprawnością ruchu. Wykorzystujemy na warsztatach ochronniki słuchu (słuchawki) w komplecie z zatyczkami, co symuluje niepełnosprawność słuchu. Doświadczania osoby z niepełnosprawnością wzroku staramy się pokazać po przez zasłanianie oczu i poruszaniu się przy pomocy białej laski po przestrzeniach w budynku. Po teoretycznej części wprowadzającej zawsze następuje część praktyczna, a po wszystkim krótkie omówienie. Oprócz tego, będzie dużo informacji np. na temat dostępnych wydarzeń na przykładzie Orange Warsaw Festiwal oraz wiele ciekawych zdjęć z brawurowo wykonanych projektów architektonicznych. Poza wszystkim wymienionym gwarantujemy także znakomitą zabawę połączoną z nauką!

Do udziału w warsztacie zapraszamy serdecznie:

– nauczycieli i nauczycielki,

– animatorów i animatorki,

– edukatorów i edukatorki,

– urzędniczki i urzędników,

– osoby poszukujące inspiracji do lokalnych działań.

Udział w warsztacie jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy.

Zgłoszenia prosimy wysyłać na maila: staryratusz@mok.gniezno.pl

Osobą do kontaktu ze strony Starego Ratusza jest Marta Karalus-Kuszczak.

„Warsztaty otwarte w regionie” to cykl warsztatów realizowanych w instytucjach partnerskich programu „Bardzo Młoda Kultura: Wielkopolska!”. Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury, Miasta Poznań i Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Program „Bardzo Młoda Kultura: Wielkopolska!” jest realizowany przez Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Bardzo Młoda Kultura 2019-2021.

ckz_bmk_banner_1000x1000px_warsztaty_