Tradycyjne wykorzystanie roślin – warsztat z Kasztelanią Ostrowską

Jakie rośliny nas – ludzi – wspierają w byciu zdrowym? dobrze to wiedzieć, zwłaszcza teraz gdy jesienno-zimowy sezon przeziębień w pełni! dlatego przygotowaliśmy w Starym Ratuszu warsztat w ramach wydarzenia GRUDZIEŃ – TRADYCJA.

15 grudnia, w niedzielę, w godz. 12.00 – 14.00 zapraszamy do Domu Powstańca Wielkopolskiego w Starym Ratuszu na rodzinny warsztat o tradycyjnych roślinach.

Podczas warsztatu uczestnicy będą tworzyć zioło-miody, zobaczą pokaz roślin i usłyszą opowieść o ziołach i tworzonych na ich podstawie tradycyjnych mieszankach ziołowych z roślin zebranych w historycznym regionie Kasztelanii Ostrowskiej. Tym mianem określa się krainę wokół jeziora Lednica, obejmującej dzisiejsze gminy Kiszkowo, Kłecko, Łubowo i Pobiedziska.

W trakcie warsztatu uczestnicy zapoznają się z warsztatem zielarza i botanika. Będzie można zobaczyć pod mikroskopem rośliny, które nam pomagają np. w trakcie przeziębienie. Uczestnicy dowiedzą się także, jak działają na nasz organizm rośliny stosowane obecnie i w przeszłości. Każdy uczestnik samodzielnie opisze swój zioło-miód, kaligrafując jego skład i oczywiście zabierze ze sobą do domu.

Warsztat poprowadzi Maciej Jędrzejczak – biolog, botanik, zajmujący się zagadnieniami inwentaryzacji flory i ochrony szaty roślinnej. Fascynat rodzimych gatunków storczyków. Od kilkunastu lat prowadzi kompleksowe badania flory terenów na południe od Jeziora Lednickiego. Edukator i popularyzator wiedzy przyrodniczej o rodzimych gatunkach roślin. Prezes istniejącego od 2015 r. Stowarzyszenia „Kasztelania Ostrowska” oraz Fundacji Laboratorium Sztuki i Dziedzictwa „Inspekt”.

Warsztat jest bezpłatny, ale ilość miejsc ograniczona!

zapisy: staryratusz@mok.gniezno.pl lub t: 512 411 867

Fundacja 2019.12.15

 

Skip to content