Batman Essay Titles Being With Friends Essay Essay Teach Write Blog Posts How To Write A2 History Essay Contests Thank You Ma'am Essays Introduction Student Writing An Essay About Myself

To były cudowne wakacyjne wtorki „Po sąsiedzku” – podsumowanie projektu.

W ramach projektu „Po sąsiedzku” Miejski Ośrodek Kultury zrealizował wydarzenie pod nazwą Objazdowy Dom Kultury w dniach 12 lipca do 30 sierpnia 2022r. Impreza ta składała się z cyklu integracyjnych spotkań dzieci polskich i ukraińskich. Objazdowy Dom Kultury odwiedzał w każdy wtorek, i nie tylko – najbardziej popularne wśród dzieci miejsca, place zabaw i parki, docieraliśmy wszędzie tam gdzie podczas wakacji mogą bawić się dzieci.
Zajęcia w ramach Objazdowego Domu Kultury prowadzili wykwalifikowani instruktorzy, którzy poprzez kreatywną zabawę, gry i zajęcia manualne łamali barierę językową i skracali dystans pomiędzy dziećmi. Wszystkie zajęcia odbywały się na świeżym powietrzu i w zielonym otoczeniu, które sprzyjało relaksacji i wyciszeniu. Dzięki wspólnym działaniom dzieci mogły poznać się ze sobą i zintegrować ale przede wszystkim choć na moment zapomnieć o ucieczce i wojnie, przez którą znalazły się w naszym kraju. Zarówno pomiędzy dziećmi jak i ich opiekunami nawiązały się nowe znajomości i polsko –ukraińskie przyjaźnie.
W ramach spotkań zostały przeprowadzone bardzo różnorodne zajęcia. Odbyło się wspólne malowanie wcześniej przygotowanych kamieni i patyków, które dzieci za pomocą farbek przeobrażały w owady i leśne zwierzęta. Uczestnicy zajęć wykonywali także drewniane konstrukcje, które powstawały z łączenia patyków sznurkiem, a najmłodsze dzieci brały udział w zabawach i konkurencjach sportowych.
Podczas kolejnych spotkań zaprosiliśmy dzieci do stworzenia roślinnych pędzelków, którymi malowały swoje obrazy, tworzyliśmy ekobransoletki z rolek po papierze toaletowym, roślin i kwiatów, nie mogło zabraknąć dziecięcych buziek malowanych w motywy inspirowane naturą, roślinami i owadami oraz gimnastyki ciała inspirowanej światem i ruchami roślin.
Były także zajęcie, w których dzieci skupiały się wyrażaniu emocji poprzez gimnastykę, mimikę i masaż
twarzy, zabawy z emotkami i grą w emocje. Podczas tych zajęć najmłodsi mieli okazję wyrazić siebie
i porozmawiać o drzemiących w nich uczuciach, myślach i reakcjach na określone sytuacje.
Były także warsztaty, które obfitowały w zadania manualne, polegające na stworzeniu własnego naszyjnika z kolorowej gliny polimerowej. Uczestnicy zajęć tworzyli również flagę wakacyjną na kawałku białej tkaniny, na której dzieci malowały wszystko co kojarzy im się z latem i wakacjami. Nie zabrakło zajęć z gimnastyki papierowo-ruchowej oraz tworzenia z kolorowego papieru przedmiotów i zwierząt.
No kolejnych spotkaniach pojawiło się także ukochane przez najmłodszych malowanie
buziek, oraz zabawy ruchowe (przeciąganie liny, skoki w workach, zabawy z krzesłami, skakanie przez gumę, czy rzuty piłką do celu).  Dzieci na naszych wakacyjnych warsztatach tworzyły letnie kapelusze używając ekologicznych produktów, liści i kwiatów.
Każde zajęcia przez nas przygotowane w ramach Objazdowego Domu Kultury cieszyły się
bardzo dużym zainteresowaniem i pokaźną frekwencją ze strony dzieci zarówno polskich
jak i ukraińskich. Spotkania te były formą oderwania od rzeczywistości i realiów wojny,
integracji i przełamania bariery językowej.
————————————————————————————————————-

„Działanie było realizowane w ramach projektu “#AKTYWATOR WLKP- wsparcie integracji migrantów w województwie wielkopolskim”, który współfinansowany jest przez Europejski Fundusz Azylu, Migracji i Integracji i Miasto Poznań, a realizowany przez Międzynarodową Organizację do spraw Migracji, Miasto Poznań i Fundację Centrum Badań Migracyjnych.”