„ To był rok, dobry rok” – tak przed laty śpiewały Czerwone Gitary. Miniony już rok 2016 skłania do podsumowania całorocznej pracy. Myślę, że dokładnie taki refren powinni zaśpiewać Panowie z Kameralnego Zespołu Męskiego, który pracuje na co dzień w murach Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie.
Ostatnim akcentem ubiegłego roku był występ Zespołu na II Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Pieśni Adwentowej i Świątecznej w Sopocie. W niesamowitej i chyba jedynej tego typu Sali Koncertowej w Polsce (a może i na świecie) położonej na terenie Opery Leśnej, w której za oknami możemy podziwiać sosnowy las, odbyły się przesłuchania festiwalowe oraz popołudniowy Koncert Finałowy połączony z ogłoszeniem wyników Festiwalu. Trzeba nadmienić, że dzień wcześniej – 16 grudnia wykonaliśmy (niejako z marszu, a właściwie z pociągu TLK) Koncert Festiwalowy w Sopocie – Galerii Kultury Multimedialnej, która mieści się na II piętrze wyremontowanego Dworca PKP w Sopocie.
Prężnie działająca w Sopocie Fundacja MundusCantat znana jest już od wielu lat jako organizator kilku rocznie znaczących Festiwali Chóralnych. Wystarczy wspomnieć, że w maju 2017 r. odbędzie się już 13 Międzynarodowy Festiwal MundusCantat w Sopocie. Zimowa edycja Festiwalu Pieśni Adwentowej i Świątecznej odbyła się po raz drugi.
Kameralny Zespół Męski z Gniezna wykonał swój program w kategorii E- 1 – Zespół wokalny. Jury pod przewodnictwem prof. Waldemara Górskiego przyznało Zespołowi Srebrny Dyplom i statuetkę zwycięzcy w tej kategorii.
Grand Prix Festiwalu przypadło w udziale uroczemu Kijowskiemu Chórowi Dziecięcemu „Pektoral” pod dyrekcją Oleny Baranowskiej. Bezpretensjonalność młodych wykonawców z Ukrainy urzekła festiwalową publiczność, która nagrodziła wykonawców „standing ovation”.
Okazja przebywania w Sopocie, nadmorskim kurorcie w okresie przedświątecznym, była rzeczą nie do przecenienia. Spacer „Monciakiem” przystrojonym świątecznymi ozdobami, przedświąteczne kiermasze z rybami i wizyta na sopockim molo przy grudniowej aurze to dodatkowe elementy tego niewątpliwie udanego wyjazdu.
To był rok,dobry rok – dla Kameralnego Zespołu Męskiego z Gniezna. Czwarty Festiwal w tym roku nagrodzony Srebrnym lub Brązowym Dyplomem.
Reprezentowaliśmy Gniezno w 2016 r. :
- w Szczecinie – Brązowe Pasmo, w Poznaniu – Srebrny Dyplom , w Gnieźnie podczas Ars Liturgica – Brązowy Dyplom i w Sopocie- Srebrny Dyplom.
Dawno temu mówiło się w Gnieźnie, że Gnieźnieński Chór Chłopięcy „Szpaki” był ambasadorem Gniezna… Kameralny Zespół Męski wywodzi się z tego Chóru i kultywuje jego najlepsze tradycje.
Czy dzisiaj możemy nazwać Kameralny Zespół Męski „ambasadorem” Gniezna w Polsce ?
Próżno szukać nazwy zespołu na jakichkolwiek rankingach ogłaszanych na gnieźnieńskich, prasowych portalach internetowych ( Ambasador Gniezna, Człowiek Kultury 2016, Zespół 2016 r.)