Świętujmy razem!

Już za tydzień,  11 listopada będziemy przeżywać Narodowe Święto Niepodległości. Jak zawsze tego dnia prezydent Miasta Gniezna Tomasz Budasz zaprasza do wspólnego świętowania. Zwyczajowo na Placu przed Katedrą i na Rynku odbędą się uroczystości patriotyczno – kulturalne, a w centrum miasta dziewiąty Bieg Niepodległości.

 

Obchody Święta Niepodległości w Gnieźnie rozpoczną się o godz. 9:30 w gnieźnieńskiej Katedrze. Tam pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka odbędzie się Msza Święta. Po niej uroczystości przeniosą się na Plac im. Mikołaja Trąby, gdzie o 10:30 zaprezentują się uczestnicy konkursu organizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury „Zostań Herosem Niepodległości”. O godz. 11:00 wykonane zostanie pamiątkowe zdjęcie „Pod Biało – Czerwoną”, a po starcie Biegu Niepodległości rozpocznie się uroczystość patriotyczna z udziałem władz parlamentarnych, samorządowych, organizacji i stowarzyszeń a także mieszkańców Gniezna. Planowane jest także zatańczenie poloneza z zespołem Tańca ludowego Obertas i w samo południe wspólne ośpiewanie hymnu narodowego w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu”.

 

11 listopada to w naszym mieście dzień  wyjątkowy, gnieźnianie chętnie świętują,  kibicują biegaczom i wspólnie spędzają czas. Liczę na to, że podobnie będzie również tym razem – mówi Zastępczyni Prezydent Miasta Gniezna Joanna Śmigielska.

O 12:30 na Rynku rozpocznie się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z Towarzystwem Śpiewaczym Dzwon. Oczywiście, jak co roku, będą rozdawane tego dnia okolicznościowe śpiewniki.

Tradycją stał się już konkurs organizowany przez Miejski Ośrodek Kultury i Urząd Miejski „ Zostań Herosem Niepodległości”.  To już jego szósta edycja. Polega on na najwierniejszym odzwierciedleniu postaci, które sto pięć lat temu zabiegały o wolność narodu polskiego.

Technika odzwierciedlenia postaci jest dowolna, oceniana jest pomysłowość. Aby wziąć udział w konkursie do 6 listopada należy dostarczyć kartę zgłoszeniową, kartę informacyjną uczestnika oraz zdjęcie wybierając jeden ze sposobów – przesłać za pomocą maila: zostanherosem@mok.gniezno.pl, przynieść osobiście lub nadesłać pocztą: Miejski Ośrodek Kultury, ul. Łubieńskiego 11, 62-200 Gniezno.

 

W trakcie nadchodzącego Dnia Niepodległości turystów i mieszkańców zaprasza także Dom Powstańca Wielkopolskiego. Od godz. 10.00 do 15.00 będzie można zwiedzić wystawę stałą, a także uczestniczyć w warsztacie rękodzielniczym i wykonać własną kokardę narodową, czyli znany wszystkim symbol niepodległości i jednocześnie Powstania Wielkopolskiego. A  godz. 11:00 najmłodsi  (od lat 6) z opiekunami są zaproszeni na międzypokoleniowy warsztat. „Ku zwycięstwu w działaniu!”, dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

Skip to content