W czwartkowe przedpołudnie w gnieźnieńskim Starym Ratuszu odbyło się spotkanie z Pauliną Mikułą twórczynią popularnych wideoblogów „Mówiąc inaczej” i „Myśląc inaczej” oraz autorką książek. Spotkanie zostało zorganizowane jako podsumowanie projektu „Obcy język polski?!” Paulina Mikuła jest absolwentką warszawskiej polonistyki, a jej pasją stało się upowszechnianie wiedzy o języku polskim.
Tworzony przez nią wideoblog „Mówiąc inaczej” miał swoją premierę w 2013 roku, a dziś gromadzi ponad 500 000 subskrybentów. W swoich programach Paulina Mikuła prezentuje zagadnienia związane z poprawnością językową, etymologią wyrazów, kulturą języka oraz literaturą. Autorka „Literatoury” w niezwykle ciekawy sposób opowiedziała o swoich pasjach
językowych, zagadnieniach, które ją interesują i drodze do popularności. Podzieliła się swoją opinią na temat różnych zjawisk w polszczyźnie. Sporo uwagi poświęciła m.in. anglicyzmom,
feminatywom oraz wulgaryzacji życia publicznego. Zapytana o szanse i możliwości humanistów na rynku pracy podkreśliła, że studia humanistyczne, oczytanie i sprawność posługiwania się polszczyzną otwierają przed młodym człowiekiem niemal wszystkie drzwi.
Umiejętność kreatywnego, sprawnego pisania i mówienia są dziś według niej umiejętnościami kluczowymi, a kompetencje językowe znacznie ułatwiają życie. Spotkanie przebiegało w niezwykle miłej, przyjaznej atmosferze, a otwartość i profesjonalizm twórczyni „Mówiąc inaczej” zyskały jej wielu nowych sympatyków i subskrybentów.
Nasze przedpołudniowe spotkanie autorskie z Mówiąc inaczej Paulina Mikuła było fenomenalnym podsumowaniem działań projektowych.
I mowa nie tylko o poprawności językowej. W zasadzie mocno brzmiące postulaty – nie ma błędów językowych, są różne formy, kody, odmiany! Wiele wartościowych treści padło poczas spotkania. Wszystkich zainteresowanych oczywiście odsyłamy na profile naszej gościni.
Właśnie tak wyobrażaliśmy sobie zakończenie projektu „Obcy język polski?!”
——–
„Obcy język polski?!” – projekt edukacyjno-animacyjny jest dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach projektu Ojczysty – dodaj do ulubionych. Edycja 2023