Spacer śladami gnieźnieńskich murali 27.09.2020

Szanowni Państwo pragniemy zaprosić na spacer z Rafałem Wichniewiczem, będący niejako kontynuacją działań wokół Wielkopolskiego Festiwalu Miejskiego, realizowanego przez MOK i Stary Ratusz w lipcu 2020, dofinansowanego wówczas ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu “EtnoPolska 2020”. Zapraszamy 27 września, w niedzielę o godz. 16 na niezwykły spacer.
Śladem pędzla na ścianie – oprowadzanie po gnieźnieńskich muralach
Kiedyś murale stanowiły nieodłączny element przestrzeni miejskiej. Sto lat temu ich funkcja była czysto reklamowa – afiszowano firmy lub zakłady, zachęcano do kupna i skorzystania z usług. Później, już w okresie PRL-u, ich znaczenie nieco się zmieniło – stały się dużym akcentem architektonicznym, urozmaicającym szarą codzienność. Trudno tu było mówić o reklamie – bardziej o czymś, co podkreślało znaczenie dużych państwowych zakładów produkcyjnych. Czasami było na nich miejsce na propagandę.
Gnieźnieńskie murale są wiekowe i historycznie stanowią wartość dodaną naszego miasta. Niestety, wszystkie znikają z roku na rok. Dlatego udajmy się w podróż ulicami naszego miasta, poznając lub przypominając sobie ich istnienie, czasem też autora, a niekiedy sam zakład, który został zmieciony przez zawirowania dziejowe. Podróż zaczniemy na skrzyżowaniu ul. Żwirki i Wigury z ul. św. Michała, skąd udamy się trzykilometrowy spacer. W razie wyjątkowej niepogody (deszcz) wydarzenie zostanie zorganizowane w innym terminie.