Ichihime Proof Essays On Global Warming Tim Berners-lee Internet Censorship Essay Lalla Essaydi Biography Of Albert John Locke Essay Concerning Human Understanding Chapter 27 To Kill Essay Regarding Patrol Procedures Essay Childcare

Spacer śladami gnieźnieńskich murali 27.09.2020

Szanowni Państwo pragniemy zaprosić na spacer z Rafałem Wichniewiczem, będący niejako kontynuacją działań wokół Wielkopolskiego Festiwalu Miejskiego, realizowanego przez MOK i Stary Ratusz w lipcu 2020, dofinansowanego wówczas ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu “EtnoPolska 2020”. Zapraszamy 27 września, w niedzielę o godz. 16 na niezwykły spacer.
Śladem pędzla na ścianie – oprowadzanie po gnieźnieńskich muralach
Kiedyś murale stanowiły nieodłączny element przestrzeni miejskiej. Sto lat temu ich funkcja była czysto reklamowa – afiszowano firmy lub zakłady, zachęcano do kupna i skorzystania z usług. Później, już w okresie PRL-u, ich znaczenie nieco się zmieniło – stały się dużym akcentem architektonicznym, urozmaicającym szarą codzienność. Trudno tu było mówić o reklamie – bardziej o czymś, co podkreślało znaczenie dużych państwowych zakładów produkcyjnych. Czasami było na nich miejsce na propagandę.
Gnieźnieńskie murale są wiekowe i historycznie stanowią wartość dodaną naszego miasta. Niestety, wszystkie znikają z roku na rok. Dlatego udajmy się w podróż ulicami naszego miasta, poznając lub przypominając sobie ich istnienie, czasem też autora, a niekiedy sam zakład, który został zmieciony przez zawirowania dziejowe. Podróż zaczniemy na skrzyżowaniu ul. Żwirki i Wigury z ul. św. Michała, skąd udamy się trzykilometrowy spacer. W razie wyjątkowej niepogody (deszcz) wydarzenie zostanie zorganizowane w innym terminie.
Skip to content