SPA-DEK albo SPOTKANIA WOKÓŁ (nie)ZWYCZAJNYCH RZECZY

18 kwietnia/ g. 18.00/ parter Starego Ratusza/ wstęp wolny
Zapraszamy na ostatnie spotkanie związane z życiem codziennym i przedmiotami, które nam towarzyszą. Bohaterem kwietniowego „SPAdku” będzie sofa, kojarząca się ze sferą odpoczynku i relaksu.
Sofę często potocznie nazywamy kanapą. To jednak nie ten sam mebel i historia obu przedmiotów jest zupełnie inna. Skąd wywodzi się sofa? na jakim innych meblach odpoczywali nasi pradziadkowie i prababcie? co wyjątkowego jest w dawnych sofach? Czy zabytkowa sofa to zbędny luksus?
Nasze wydarzenie odbywa się nieprzypadkowo 18 kwietnia, w Międzynarodowym Dniu Ochrony Zabytków. Głównym celem tego święta jest przybliżenie znaczenia dziedzictwa, a więc zabytków, które odzwierciedlają i wzbogacają kulturową spuściznę kraju.
Choć to święto kojarzy się raczej z pomnikami, dawną architekturą mieszkalną, przemysłową czy sakralną, to zakresem jak najbardziej obejmuje także mniejsze obiekty.
Zabytkowe meble to część dziedzictwa materialnego i życia codziennego naszych przodków, nadal mogą nam skutecznie służyć, jednocześnie efektownie zdobiąc nasze domy.
Partnerem cyklu SPA-DEK są Antyki Gniezno, zlokalizowane na ul. Wawrzyńca 42, a przewodnikiem w trakcie całego cyklu jest Jerzy Kaźmierczak, od 30 lat zajmujący się w Gnieźnie renowacją zabytkowych mebli i sprzedażą antyków.
dla kogo?
Zapraszamy młodzież zainteresowaną sztuką i kulturą, specjalistów od projektowania wnętrz, ale i każdego, kto chce samodzielnie zmienić wystrój mieszkania, wszystkich lubiących estetyczne i piękne przedmioty, każdego kto lubi opowieści o materialnym dziedzictwie i przeszłości.