Śladami kultur – spacer z przewodnikiem / 18 stycznia godz. 16

We współpracy z OT Szlak Piastowski zapraszamy na spacer z Rafałem Wichniewiczem.

Czy Ferrari ma coś wspólnego z Gnieznem? Kto w Grodzie Lecha produkował węgrzyna? Kiedy włoskie porządki zapanowały w miejscowym Magistracie? Zapraszamy na podróż śladami obcokrajowców, którzy tworzyli historię naszego miasta.

Tysiąc lat historii Gniezna to dziesiątki tysięcy osób, które współtworzyły to miasto na przestrzeni dziejów. Jedni bywali tu czasowo, podczas jarmarków, zostawiając jedynie swój towar lub pieniądze. Inni zatrzymywali się tu na dłużej, prowadząc interesy lub pozostawiając trwałą pamiątkę po sobie. Niektórzy osiadali tu na zawsze, ale ślad w mroku dziejów po nich ginie.

Obcokrajowcy w Gnieźnie pojawili się praktycznie w tym samym czasie, co nasze państwo. Przybywali z dalekich grodów, innych księstw, państw, a nawet kontynentów. Mówili innymi językami, posiadali inną wiedzę, umiejętności, ale byli ludźmi takimi samymi, jak tutejsi, miejscowi – mieszkańcy Gniezna. Niemcy, Żydzi, Włosi, Czesi, Węgrzy, Arabowie, Francuzi, Romowie, Grecy, Rosjanie i wielu innych. Kto z nich wywarł największy wpływ na nasze miasto, a po kim pamiątki do dziś są obecne w krajobrazie miejskim? Przekonajmy się już w tę sobotę – początek przy Informacji Turystycznej (róg ul. Chrobrego i Rzeźnickiej).

Skip to content