Roboty na Koronacji? Ależ oczywiście!

Co wspólnego ze średniowieczem mają roboty? Mnóstwo! Przykładowo każdy prawdziwy król i prawdziwa królowa byli uwieczniani na portretach. Nie inaczej będzie podczas tegorocznej Koronacji Królewskiej! Szukajcie stanowiska firmy KUKA na placu św. Wojciecha, załóżcie koronę, zapozujcie robotowi i pozwólcie uwiecznić tę chwilę na portrecie. Maszyna zeskanuje waszą twarz i przeniesie podobiznę na rysunek. Gotowy portret będziecie mogli zabrać do domu!
Stanowisko firmy KUKA: sobota 12:00-20:00

Natomiast firma Scriware zaprasza do swojego namiotu na warsztaty dla młodszych dzieci„Konstruktorzy i designerzy” oraz tworzenie makiet Gniezna kiedyś i dziś z klocków do nauki podstaw inżynierii. Warsztaty dla starszych dzieci „Robotyczna gra terenowa” to zaś pisanie kodu programistycznego, który sprawi, że robot przejedzie wyznaczoną trasę po 1 z makiet Gniezna. Szczegóły poniżej:
Stanowisko firmy Scriware: sobota i niedziela, 12:30-16:30

„Konstruktorzy i designerzy” – warsztat dla młodszych dzieci
sobota i niedziela, 13.00

* czas trwania: 1,5 godziny
* maksymalna liczba uczestników: 16
* wiek uczestników: ok. 6-9 lat
* co należy przynieść: urządzenie mobilne (smartfon lub tablet) – opcjonalnie
Tematyka:
* Podczas warsztatów dzieci zostaną podzielone na 2 zespoły, których zadaniem będzie stworzenie 1 z 2 makiet: makieta Gniezna kiedyś i dziś.
* Do stworzenia elementów konstrukcyjnych wykorzystywanych na makiecie posłuży system klocków do nauki podstaw inżynierii Skriware.
* Szkielety konstrukcji zostaną następnie własnoręcznie ozdobione przy użyciu zestawu do kreatywnego ozdabiania konstrukcji (design kit).
* Do zadań uczestników należeć będzie także stworzenie rysunkowego otoczenia do zbudowanych konstrukcji – na tekturowej podkładce stanowiącej przestrzeń roboczą dla makiety.
* Dla rozbudzenia ciekawości i zainspirowania uczestników do zabawy wykorzystane zostaną materiały graficzne, z którymi dzieci będą mogły zapoznać się:
– po zeskanowaniu kodów QR – jeśli uczestnicy będą dysponować urządzeniami mobilnymi,
– w formie wcześniej przygotowanych materiałów papierowych – jeśli urządzenia nie będą dostępne.
* O konkretnych zadaniach konstruktorskich, które będą stały przed uczestnikami, będą dowiadywać się oni w formie zagadek, rebusów i quizów powiązanych tematyką z miastem Gnieznem.
Oprócz głównego zadania warsztatowego przewiduje się także organizację kilku szybkich aktywności nagradzanych drobnymi upominkami – np. stworzenie rysunku królika gnieźnieńskiego, odpowiedź na pytanie quizowe etc.

Robotyczna gra terenowa – warsztat dla starszych dzieci
sobota i niedziela, 15.00
* czas trwania: 1,5 godziny
* maksymalna liczba uczestników: 20
* wiek uczestników: ok. 10-13 lat
* co należy przynieść: urządzenie mobilne (smartfon lub tablet)
Tematyka:
* Podczas warsztatów wykorzystana zostanie makieta przygotowana wcześniej przez grupę młodszych dzieci.
* Uczestnicy zostaną podzieleni na 2 zespoły, których zadaniem będzie napisanie kodu programistycznego, który sprawi, że robot Skribot przejedzie wyznaczoną trasę po 1 z makiet Gniezna.
* O kolejnych punktach na trasie „wycieczki” robota uczestnicy dowiedzą się rozwiązując serię zagadek związanych z miastem.

Uwaga! Na oba warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy mailowe:monika.fifer@gniezno.eu Prosimy nie zapomnieć o podaniu, na który warsztat chcemy zapisać dziecko.

 

Skip to content