Mądrości ukryte w cudzych słowach

W 2020 roku przypada 120. rocznica urodzin A. Saint-Exupery’ego, autora „Małego Księcia”. Książka ta stała się inspiracją do powstania projektu pod nazwą „Mądrości ukryte w cudzych słowach”. Ta krótka powieść, będąca dziełem niejednoznacznym, daje możliwość odczytania jej na wiele sposobów. Uczy, iż wartościami nadrzędnymi w życiu są: przyjaźń, dobroć, szacunek do drugiego człowieka, poszanowanie wolności i środowiska, w którym żyjemy. Jej uniwersalny charakter trafia do odbiorcy w każdym wieku. Adresatami projektu są uczniowie klas IV-VIII szkoły podstawowej i klas I-II szkoły ponadpodstawowej, dorośli (nauczyciele, wychowawcy, rodzice) oraz seniorzy. Zasięg projektu to miasto Gniezno, powiat gnieźnieński i Wielkopolska. Udział w projekcie ma zachęcić dzieci i młodzież do sięgnięcia po nowości wydawnicze o tematyce podobnej do „Małego Księcia”, a dorosłych do studiowania nowości z literatury popularnonaukowej, która podpowie jak wychowywać młode pokolenie, zapobiegać niepożądanym zachowaniom. Biblioteka pedagogiczna we współpracy z serwisem Mądre Książki prezentować będzie nowości wydawnicze podczas zajęć i podpowiadać jak dokonać wyboru właściwej lektury.
Projekt ma na celu promowanie wartościowej literatury, w tym popularnonaukowej oraz rozbudzanie indywidualnej aktywności czytelniczej w każdym wieku. Dostrzegając potrzebę zmiany wizerunku czytania, uczestnikom projektu proponuje się udział w różnorodnych działaniach wykorzystujących takie metody i formy pracy, jak: flash mob, happening, edukacyjna gra miejska, seminarium, zajęcia warsztatowe, prezentacje nowości wydawniczych.
Pożądanym efektem końcowym będzie u dzieci i młodzieży wzrost zainteresowania literaturą piękną i popularnonaukową, traktującą o wartościach, problemach życia codziennego, tożsamości narodowej, ochronie środowiska. Dorośli i seniorzy nabędą umiejętność wykorzystywania wiedzy z różnych źródeł na temat wychowania młodego odbiorcy literatury oraz biegłość w selekcji otrzymanych informacji.
1. Mały Książę superbohater – warsztaty z tworzenia komiksu, rozwijające talent plastyczno-narratorski. Czy Mały Książę może być superbohaterem dla nastolatków? Odpowiedź na to pytanie mogą dać proponowane zajęcia warsztatowe. Podczas nich uczniowie zapoznają się z procesem powstawania komiksu oraz warsztatem twórczym. Poznają różne gatunki komiksu europejskiego i światowego. Podczas zajęć zostaną zaprezentowane najnowsze komiksy mówiące o superbohaterach. Pod okiem prowadzącego stworzą swoją opowieść graficzną, której głównym bohaterem będzie Mały Książę. Zajęcia poprowadzi Jarosław Wojtasiński.
2. Wypożycz swój zawód – innowacyjny sposób na poznanie przez młodzież różnych zawodów. Król, Próżny, Pijak, Bankier, Latarnik, Starszy Pan to mieszkańcy planet, które odwiedził Mały Książę. Siódmą planetą, na którą dotarł była Ziemia, zamieszkała przez „około dwóch miliardów dorosłych”. Byli wśród nich ludzie różnych profesji i charakterów. Jest to dobrą okazją do poznania współczesnych zawodów. Podczas zajęć uczniowie będą mieli okazję porozmawiać z przedstawicielami zawodów, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami. Stworzenie przestrzeni do dialogu między osobami pracującymi a młodymi ludźmi umożliwi poznanie charakteru danej profesji. Spotkanie odbędzie się na zasadach podobnych do Żywej Biblioteki. Zainteresowanym wypożycza się osobę reprezentującą dany zawód na 20 minut. W trakcie wypożyczenia „czytelnik – uczeń” zadaje pytania, aby poszerzyć swoją wiedzę o interesującym go zajęciu. Wydarzeniu będzie towarzyszyć wystawa nowości popularnonaukowych wspierających.
3. Mądre Książki – seminarium dla dorosłych i seniorów.
Rynek wydawniczy jest pełen książek popularnonaukowych o sprzedających się tytułach wypromowanych przez specjalistów od marketingu. Niestety wśród gąszczu tysięcy dostępnych materiałów wcale nie tak łatwo jest znaleźć te wartościowe. Seminarium „Mądre Książki” ma pomóc w dokonywaniu dobrych książkowych wyborów. Jego pierwsza część zwróci uwagę na to czym należy się kierować przy wyborze publikacji. Polecone zostaną tytuły napisane starannie, bez błędów merytorycznych i zawierają cenne treści. Natomiast druga cześć poświęcona zostanie zagadnieniu głośnego czytania. Dlaczego należy głośno czytać dzieciom? Czy faktycznie głośne czytanie jest ważne? Co czytać? Na te i inne pytania będą odpowiadać zaproszeni specjaliści, między innymi z serwisu Mądre Książki. Dopełnieniem będzie zaprezentowanie nowości wydawniczych ze zbiorów Publicznej Biblioteki Pedagogicznej.
4. Ziemia, planeta ludzi odpowiedzialnych – edukacyjna gra miejska.
Parafraza tytułu jednej z książek A. Saint-Exupery’ego „Ziemia, planeta ludzi” zwraca uwagę na kwestię ochrony środowiska. Temat ten jest również widoczny w „Małym Księciu”. Dbanie o planetę, docenienie przyrody powinno być wpisane w codzienne życie człowieka. Edukacyjna gra miejska, skierowana zarówno do młodszych jak i starszych odbiorców. Ma na celu przypomnienie uczestnikom jakie wartości w życiu są najważniejsze. Działanie podzielone jest na dwa etapy:
I – warsztaty dla uczniów szkół średnich z tworzenia gry miejskiej. Uczestnicy tej części, pod okiem prowadzących, zapoznają się z zasadami układania fabuły i zadań do gry. Gra powstanie w oparciu o najnowszą literaturę popularnonaukową dotyczącą szeroko pojętej ochrony środowiska.
II – przeprowadzenie w przestrzeni miejskiej gry „Ziemia, planeta ludzi”.
Adresaci: uczniowie szkół średnich – część warsztatowa, uczniowie klas IV-VIII, szkół średnich, osoby dorosłe, seniorzy – gra miejska.
5. Literacki flash mob.
Wartościowe i ciekawe książki to również te popularnonaukowe. Literacki flash mob ma swoją formą po pierwsze przykuć uwagę odbiorcy, a po drugie zachęcić do sięgnięcia po literaturę popularnonaukową. Całość polega na głośnym czytaniu wybranego fragmentu książki. Flash mob zaczyna się od jednego ucznia, do którego z każdym następnym wersem dołączają kolejni uczniowie. Uczniowie sami zdecydują o wyborze, spośród nowości wydawniczych, książki do zaprezentowania.
Działanie podzielone jest na dwa etapy:
I – zajęcia warsztatowe dla uczniów. W trakcie ich trwania przygotowane zostaną teksty do głośnego czytania, plakaty oraz
przebranie dla występujących.
II – literacki flash mob.
6. Gnieźnianie Czytają „Małego Księcia” – podsumowanie projektu.
Podsumowaniem projektu będzie happening, podczas którego gnieźnianie zaprezentują fragmenty „Małego Księcia”. Prezentacja ta będzie miała różnorodne formy:
• czytanie fragmentów w oryginale, w polskim przekładzie i w gwarze poznańskiej;
• zaprezentowanie fragmentów w języku migowym i przez osoby niewidome (alfabet Braila),
• przedstawienie fragmentów książki w teatrzyku kamishibai,
• wystawa wydań „Małego Księcia” od najstarszych po najnowsze.
Logo_Ministerstwa_Kultury_i_Dziedzictwa_Narodowego.svg_

 

Skip to content