„Złoto Dziedzica”, książka której premiera odbędzie się w piątek, 29 czerwca o godz. 17.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie to już czwarta pozycja napisana i wydana przez Karola Soberskiego, dziennikarza, regionalistę, niezależnego badacza lokalnej historii i prezesa Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” w ostatnich 20 miesiącach.
Wcześniej ukazały się: w 2016 r. – „Skarb Dziedzica”, a w 2017 r.: „Zapomniana zbrodnia” i „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”.
Najnowsza książka pt. „Złoto Dziedzica” opowiada o dalszych losach Franciszka Saskowskiego, dziedzica majątku Popowo Ignacewa w gminie Mieleszyn i jego brata Antoniego, właściciela majątku Wyrobki leżącego niedaleko Mogilna. Jest to kontynuacja niecodziennych wydarzeń, które rozegrały się na pograniczu Wielkopolski i Kujaw – począwszy od 1807 r. i które trwają do dzisiaj… – opisanych w książce „Skarb Dziedzica”.
Wydarzenia opisane w „Złocie Dziedzica” to efekt wielu wyjazdów i poszukiwań prowadzonych przez K. Soberskiego w powiecie gnieźnieńskim, ale i na Pomorzu Zachodnim, Kujawach i Górnym Śląsku. Dzięki temu, autor wszedł w posiadanie nowych, nieznany wcześniej fotografii i wspomnień oraz dokumentów.
W książce „Złoto Dziedzica” czytelnik znajdzie odpowiedzi na wiele pytań m.in. w jaki sposób część skarbu z okolic Popowa Ignacewa dotarła do Hongkongu? Czy w okolicach Mieleszyna drążone były tajemnicze tunele? Z jakiego powodu pałac w Przysiece znalazł się na celowniku poszukiwaczy skarbów? Gdzie w okolicach Gniezna znajdują się skrytki z kosztownościami pochodzącymi z dworu króla Augusta II Mocnego Sasa? Ile złota powędrowało z Popowa Ignacewa do Drawska Pomorskiego? Czy Popowo Ignacewo może być polskim Rennes-le-Château? Czy bracia Franciszek i Antoni Saskowscy odkryli sekret, którego dochowanie przyniosło im fortunę?
„Złoto Dziedzica” to kilka łamigłówek, z którymi Czytelnik musi zmierzyć się sam…