Postaw na poprawność – warsztaty projektu „Obcy język polski?!”

Czy zastanawialiście się jak często popełniane są błędy językowe? Według raportu z 2022 roku, co 8 sekund popełniany jest błąd językowy, co daje nam ponad 10 tys. błędów dziennie. Są to zatrważające dane. Jak można ich uniknąć?

Podpowiedzią były warsztaty plenerowe „Postaw na poprawność” dla uczniów szkół podstawowych, których celem było wykonanie 15 banerów, gdzie obok błędnych form umieścili poprawne. Podzieleni na grupy, losowali zestaw zwrotów z błędami językowymi. Zanim przeszli do malowania banerów, musieli, korzystając z tradycyjnych lub internetowych słowników, znaleźć poprawną formę wylosowanych zwrotów. Przy malowaniu banerów musieli zwracać uwagę na estetykę ich wykonania, czytelny zapis. Do najczęściej popełnianych błędów należą: włanczać/włączać, przyszłem/przyszedłem, dzień dzisiejszy/dziś, swetr/ sweter… Namalowane banery zostały zawieszone na płocie „Medyka” od ulicy Mickiewicza i od razu wzbudziły zainteresowanie przechodniów. Dzięki temu działaniu gnieźnianie będą mogli utrwalać sobie poprawne formy językowe do końca maja. Do zaprezentowania haseł posłużyły  banery, które wcześniej wykorzystano do innych działań promocyjnych.

W warsztatach wzięli udział uczniowie z klasy 6B Szkoły Podstawowej nr 1 i klasy 7A ze Szkoły Podstawowej Milenium.

Warsztaty poprowadziły Magdalena Bukowska i Katarzyna Wilczkowska z Publicznej Biblioteki Pedagogicznej.

„Obcy język polski?!” – projekt edukacyjno-animacyjny dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach projektu Ojczysty – dodaj do ulubionych. Edycja 2023