Pora na świętowanie Imienin naszego miasta!

Pora na świętowanie Imienin naszego miasta!

 

Jak co roku, wiosna w Pierwszej Stolicy związana jest z celebrowaniem Imienin Gniezna. Nie inaczej będzie tym razem, kiedy w kwietniowy weekend mieszkańcy będą mogli wziąć udział w całej gamie wydarzeń. Tegoroczne świętowanie przypada na 22-23 kwietnia.

 

Weekendowe aktywności rozpoczną się w sobotę, od godziny 9.00, kiedy to ruszy charakterystyczny dla naszego miasta Jarmark św. Wojciecha. Jego wielowiekowa tradycja na stałe wpisała się w kalendarz imprez naszego miasta dlatego serdecznie zachęcam do wspólnego świętowania! Jarmark trwa sobotę od 9.00 do 20.00, a także w niedzielę od 9.00 do 18.00 – mówi Tomasz Budasz, Prezydent Miasta Gniezna.

 Zdecydowanie największym i najbardziej rozpoznawalnym elementem świętowania, jak wspomniał Prezydent Budasz, jest Jarmark św. Wojciecha – ponownie na zgłoszenia o naborze odpowiedziało bardzo wielu wystawców z całej Polski. Mamy zarówno stoiska spożywcze – te tradycyjne jak: zdrowe wędliny, przyprawy czy miody jak i bardziej współczesne – np. Frytki belgijskie czy słodycze w różnych kolorach i kształtach. Nie zabraknie oczywiście rękodzieła – pięknej biżuterii i ceramiki, nawet z dalekiego Peru i Nepalu. Dla najmłodszych znajdą się też strefy z dmuchańcami i karuzelami. Miejski Ośrodek Kultury po raz kolejny zorganizuje Festiwal Piosenki Chrześcijańskiej Adalbertus – finał konkursu odbędzie się w sobotę, 22 kwietnia o 11.00, na skwerze przy pomniku św. Wojciecha – jeżeli są jeszcze zespoły, które chciałby wystąpić – serdecznie zachęcam do zgłoszeń, na które czekamy jeszcze do 16 kwietnia. Szczegóły na stronie mok.gniezno.pl – dodaje Dariusz Pilak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie.

Jak co roku, w lokalnych cukierniach będzie można zakupić Wojciacho.

Świętowanie Imienin Gniezna to jednak nie tylko Jarmark i uroczystości kościelne. W sobotę 22 kwietnia w samo południe odbędzie się również uroczysta Sesja Rady Miasta Gniezna. To okazja do oficjalnego uczczenia nie tylko patrona miasta, ale też osób szczególnie zasłużonych. Natomiast w poniedziałek 24 kwietnia o godz. 12:00 w katedrze odbędzie się msza w intencji miasta.

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny – szczegółowy program na plakacie.

Skip to content