Ponad 140 punktów programu w 13 salach! 13. Konwent Fantastyki Fantasmagoria zaprasza

Po raz drugi w letnim terminie Stowarzyszenie Fantasmagoria zaprasza na trzydniowe, darmowe wydarzenie z ogromem atrakcji. W programie prelekcje, konkursy, karaoke, goście, cosplay, gry planszowe, RPG, LARP, manga, anime, Star Wars, wystawy i wiele więcej! Termin: 14-16 lipca 2023. Miejsce: II LO w Gnieźnie, ul. Łubieńskiego .

Na chętnych czekają sale: prelekcyjna (z wykładami popularnonaukowymi i popkulturalnymi), warsztatowa (z licznymi konkursami i zajęciami praktycznymi) oraz mangi i anime (dla miłośników komiksu i animacji z Japonii).

Wiele frajdy znajdą także miłośnicy różnego rodzaju gier. Do ich dyspozycji będzie bowiem ogromny Games Room z ponad setką planszówek, pokoje LARP i RPG oraz bitewniaki – czyli gry figurkowe z elementem kolekcjonerskim (w tym roku aż dwie sale). Będzie także Arena, na której odbędą się pokazy widowiskowej w gry w juggera, treningi battle larp, a także karaoke.

Dla lubiących spędzać aktywnie czas przygotowana została także Strefa Zabaw na boisku II LO z grami plenerowymi, jak Twister XXL czy ogromne Dobble. Jak zwykle nie zabraknie też stoisk z fantastycznymi gadżetami oraz sali Star Wars, która szczególnie chętnie powita najmłodszych fanów Gwiezdnych Wojen. Powróci sala Touhou dla fanów serii niezależnych gier komputerowych. Sympatyczną tradycją konwentu jest mini ekspozycja, którą można obejrzeć zawsze w łączniku II LO. Tym razem swoje prace wystawi tam gnieźnianka Monika Winkowska.

Warto też pamiętać o gościach literackich, którzy odwiedzą Konwent. Piotr W. Cholewa, Ela Gepfert, Wojciech Gunia i Michał Gołkowski nie tylko będą uczestnikami literackich dyskusji
i autorami ciekawych prelekcji, ale z pewnością także znajdą czas na autografy dla swoich czytelników. Po raz pierwszy w tym roku powitamy gościa sali mangi i anime, czyli Cartoonistkę, która znana jest z bardzo popularnego konta o komiksach z Kraju Kwitnącej Wiśni na TikToku.

Nowością na tegorocznym wydarzeniu będzie Konwentowa Kuźnia 3D. Miłośnicy klimatów fantastycznych dobrze bowiem wiedzą, że drukarki 3D idealnie nadają się do domowej produkcji figurek, elementów terenu do gier RPG czy komponentów do planszówek. W Kuźni czekać będzie na odwiedzających poradnictwo, rozmowa, wspólne eksperymentowanie. Ponadto szczęśliwcy będą mieli okazję zdobyć pamiątkowy breloczek z konwentu, który zostanie dla nich oczywiście wydrukowany.

Po raz pierwszy na Fantasmagorii pojawi się także Yaki Kingu, czyli Yumiko i Daniel. To jedyne takie japońsko-polskie małżeństwo. Przemieszczają się po całej Polsce ze swoją mobilną kuchnią, karmiąc japońskimi potrawami i opowieściami z rodzinnego kraju Yumiko. W ich pojeździe, ustawionym przy ul. Łubieńskiego będzie można spróbować wyjątkowych potraw, a ich wspomnień z najciekawszych japońskich festiwali posłuchać w sali mangi
i anime.

Wszystkich gnieźnian serdecznie zapraszamy także na 7. Konwentowy Konkurs Cosplay, który odbędzie się w Hali II LO w sobotę, 15 lipca o 18.00. Podczas tego punktu programu uczestnicy z całej Polski zaprezentują swoje własnoręcznie wykonane stroje, wcielając się w postacie z gier, animacji oraz fantastycznych filmów czy seriali. Oceniać ich będzie profesjonalne jury w składzie: Cyperian, Ethlaine oraz Agnieszka Pelczyk (cosplayerzy) oraz Paulina Lewandowska (choreografka).

Cały konwent jest imprezą darmową, aby jednak wziąć w nim udział należy się wcześniej zarejestrować: https://fantasmagoria.gniezno.pl/13-fantasmagoria/ W tym samym miejscu można także znaleźć pełen program konwentu wraz z opisami atrakcji.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Fantasmagoria, Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie, Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna oraz II Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki w Gnieźnie.

Sponsorzy: Inuki, Cosplay Craft, Drukarnia Majorczyk, Audio-Serwis Janusz Jóźwiak, Tex Year, Sklep Otaku.

Patronat: Radio Afera, Whosome, Konwenty Południowe.

Partnerzy: Z Kostką i Miarką, Yaki Kingu, Manda’Yaim, Bykon, Gostkon, Pilkon, Mały Grek, Kuźnia 3D, Jak będzie w Gensokyo, Pub Dziupla, Eagle Base, Polish Garrison, Konwencik, Mały Grek, Battle Larp Poznań, Jugger Rewolucja oraz Szkoła Podstawowa nr 2.