Miejski Ośrodek Kultury wraz z partnerami przystąpił do wielu konkursów ogłaszanych przez instytucje w naszym kraju – ponownie z sukcesem uzyskano ponad 120 tysięcy złotych środków zewnętrznych w ramach 5 projektów. MOK jest także partnerem w dwóch projektach.
„Słowokształty – Projekt dofinansowany w ramach programu „Symbole Narodowe RP” Biura „Niepodległa”
Dofinansowanie: 17 000,00 zł
Wkład własny; 3 900 zł
Suma: 20 900,00 zł
Symboliczne słowa, narodowe kształty” to propozycja skierowana w głównej mierze do dzieci i młodzieży, wynikająca z potrzeby podjęcia ważnej dla młodego pokolenia dyskusji o przynależności i potrzebie utożsamiania się z miejscem, w którym żyją. Głównym celem projektu „Słowokształty” będzie stworzenie muralu oraz wystawy, poprzez które odniesiemy się do obecności polskich symboli narodowych w przestrzeni publicznej miasta Gniezna i życia jego lokalnej społeczności.
Powstanie muralu i wystawy poprzedzone będzie serią warsztatów edukacyjnych skierowanych do dzieci i młodzieży z gnieźnieńskich szkół.
Festiwal Fotografii „Z garażu Janusza Chlasty”
Sztuki wizualne / Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
Dofinansowanie: 39.200,00 zł
wkład własny: 10.500,00 zł
suma: 49.700,00 zł
Festiwal Fotografii „Z garażu Janusza Chlasty” to wydarzenie, które ma na celu pokazać szerokiemu gronu odbiorców twórczość Janusza Chlasty – artysty fotografika, który pozostawił po sobie 6 tysięcy negatywów dokumentujących historię Gniezna oraz miast sąsiednich, ukazujących życie mieszkańców, pracę w zakładach przemysłowych, przyrodę, sceny uliczne i wiele innych tematów. Projekt będzie realizowany dzięki zaangażowaniu i współpracy z Władysławem Nielipińskim, który jest pomysłodawcą festiwalu. W ramach projektu zostaną przygotowane wystawy, powstanie katalog, odbędą się warsztaty.
„Powstanie Wielkopolskie od podszewki. O codziennym życiu powstańców”
Niepodległa / Biuro „Niepodległa”
Dofinansowanie: 31.300,00 zł
wkład własny 8.000,00 zł
suma: 39.300,00 zł
Podczas projektu pokażemy Państwu życie codzienne powstańców i zwykłych ludzi w okresie, gdy Polska i Wielkopolska odzyskała niepodległość. Zaprosimy Was na Weneję, gdzie odbędzie się piknik rodzinny z muzyką na żywo i potańcówką oraz gry i zabawy podwórkowe a to wszystko w stylistyce z lat 20-tych XX wieku. Będą także wystawa, warsztaty dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych, panel dyskusyjny z udziałem prof. Janusza Karwata i dr Marka Rezlera. Odbędzie się również koncert, który będzie hołdem w stronę Jana Ignacego Paderewskiego, gdyż trudno mówić o Powstaniu Wielkopolskim nie wspominając tego wybitnego Polaka.
A to wszystko rozpocznie się już we wrześniu.
„Kobiety Wolności. O bohaterkach Powstania Wielkopolskiego”
Patriotyzm Jutra / Muzeum Historii Polski
Dofinansowanie: 17.000,00 zł
wkład własny: 2.000,00 zł
suma: 19.000,00 zł
Projekt ten będzie kontynuacją projektu o gnieźnieńskiej fotografce Pelagii Gdeczyk, tym razem w szerszym kontekście jakim była działalność kobiet w Powstaniu Wielkopolskim. Udział kobiet w Powstaniu jest uznany, a w ciągu ostatnich lat powiększył się stan wiedzy na temat konkretnych kobiet i ich dokonań od działania w organizacjach takich jak Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, przez skauting, po służby sanitarno-medycznej (w przeddzień powstania na tajnych kursach przeszkoliło się blisko 300 pielęgniarek), aprowizację czy służbę w łączności i zwiadzie.
Projekt zakłada:
– wystawę,
– wykład,
– warsztat metodyczny,
– warsztat międzypokoleniowy,
– warsztaty dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych,
– spotkanie dla licealistek,
– pakiet materiałów edukacyjnych dla szkół.
„Obcy język polski?!” – projekt edukacyjno-animacyjny
Narodowe Centrum Kultury w ramach projektu Ojczysty – dodaj do ulubionych. Edycja 2023
Dofinansowanie: 20 000 zł
Wkład własny: 2700 zł
Suma: 22 700 zł
„Obcy język polski?!” – to projekt edukacyjno-animacyjny promujący poprawność językową, doskonalący umiejętności posługiwania się językiem ojczystym, łączący edukację polonistyczną z artystyczną. Adresowany do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz dorosłych. Jego głównym założeniem jest zwrócenie uwagi odbiorcy na „zaśmiecanie” języka zapożyczeniami, neologizmami, nowomową i uczynienia go „obcym”. Proponowane działania będą zachęcały do dbałości o poprawność językową i eliminowania z codziennej mowy najczęściej popełnianych błędów. Część działań będzie miała swój finał w przestrzeni miejskiej, gdzie eksponowane będą banery i plansze z poprawnymi formami językowymi. W ten sposób będzie możliwa interakcja z mieszkańcami miasta.
W ramach projektu odbędą się:
- warsztaty „Postaw na poprawność” dla uczniów klas VI-VIII szkoły podstawowej.
- plebiscyt na Gnieźnieńskie Młodzieżowe Słowo Roku 2022 – dla młodzież ze szkół ponadpodstawowych
- panel dyskusyjny „Feminatywy – niepotrzebna nowomowa?”, w którym udział weźmie Martyna F. Zachorska – językoznawczyni z UAM , „Pani od Feminatywów”. I
- flashmob „Wygibasy językowe”
- „Językowy pokój zagadek”. Uczestnicy zamknięci w specjalnie przygotowanym pokoju będą rozwiązywać szereg zagadek i łamigłówek językowych,
- Dla przedszkolaków i młodszych uczniów szkół podstawowych przygotowano także zajęcia edukacyjno-artystyczne „Frazeologiczny zawrót głowy”
- „Językowe bingo” dla dorosłych
- Spotkanie autorskie z Pauliną Mikułą – osobowością internetowa, prezenterka telewizyjna, menedżerka i popularyzatorka wiedzy o języku polskim. Autorka językowego programu poradniczego „Mówiąc Inaczej”.
„Co Pan na to, Panie Fredro?” – projekt realizowany wspólnie ze Stowarzyszeniem Centrum Rehabilitacyjno-Kulturalny Promyk oraz Publiczną Biblioteką Pedagogiczną w Poznaniu
Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
kwota dofinansowania: 15 000 zł
Wkład własny: 846 zł
Suma:15 846 zł
W związku z ogłoszonym rokiem Fredry – „Promyk” postanowił przypomnieć twórczość Aleksandra Fredry. Zgłoszony przez Stowarzyszenie projekt edukacyjno-artystyczny „Co pan na to, Panie Fredro?”
Docelowym adresatem działań projektowych są: przedszkolacy, uczniowie klas I-VI szkoły podstawowej oraz seniorzy, który będą aktywnie uczestniczyć w zajęciach i je współorganizować. Poprzez zabawę słowem, obrazem, gestem, ruchem, grę aktorską odbiorcy zostaną zainspirowani do sięgnięcia po utwory Aleksandra Fredry. Nie zabraknie też odwołań do biografii komediopisarza.
Realizację projektu zainaugurowała edukacyjna gra przestrzenna dla uczniów klas V. szkoły podstawowej.
Zaplanowano także cykl zajęć edukacyjno-artystycznych, warsztaty rytmiczno-muzyczne w oparciu o takie teksty, jak: „Paweł i Gaweł”, „Małpa w kąpieli”, „Osiołkowi w żłoby dano”, czy „Dwa koguty”.
Zwieńczeniem działań projektowych będzie wspólne świętowanie przez gnieźnian rocznicy urodzin Aleksandra Fredry na placu przed Teatrem jego imienia. Podczas wspólnego świętowania znani gnieźnianie będą czytali wybrane utwory pisarza.
„Zaproszenie do Tuwimowa – międzypokoleniowy projekt edukacyjno-animacyjny realizowany wspólnie ze Stowarzyszeniem Centrum Rehabilitacyjno-Kulturalnym ”Promyk”
Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
Kwota dofinansowania: 25 000 zł
Wkład własny: 846 zł
Suma: 25 846 zł
W 2023 roku przypada 70. rocznica śmierci Juliana Tuwima. Jego nazwisko kojarzy się przede wszystkim z utworami dla dzieci, tekstami, które w świadomości literackiej najmłodszych funkcjonują od kilku pokoleń.
Międzypokoleniowy projekt edukacyjno-animacyjny „Zaproszenie do Tuwimowa” stwarza warunki do rozwoju zdolności twórczych najmłodszych, podejmowania przez nich działań artystycznych: plastycznych, muzycznych i teatralnych oraz rozbudzania ich wyobraźni, a także rozwoju zdolności językowych. Ważną rolę w projekcie będą odgrywać seniorzy – członkowie Stowarzyszenia Promyk, którzy będą współuczestniczyć w przygotowywaniu zajęć i warsztatów edukacyjno-animacyjnych.
Głównym celem projektu jest zaproszenie dzieci i seniorów do „Tuwimowa” – „krainy” zabawy, która dostarczy wielu przeżyć estetycznych, wyzwoli poczucie humoru, uwrażliwi na wartości i piękno słowa. „Tuwimowo” to także opowieść o barwnym dzieciństwie Juliana Tuwima, przedstawionym w dwóch książkach: „Rany Julek!” i „Mój brat czarodziej”, które można czytać rodzinnie.
W projekcie zrealizowane zostanie m.in.
- Gra miejska „Witajcie w Tuwimowie”,
- warsztaty słowno-rytmiczne „Para – buch! Koła – w ruch”,
- zajęciach edukacyjno-artystycznych „O ptakach i ich głosach” i „Twórcze abecadło”
- międzypokoleniowe warsztaty edukacyjno-kulinarne „Kłótnia warzyw”.
- warsztaty pod nazwą „Fabryka pomysłów”, podczas których będą tworzone między innymi kalambury do wierszy Tuwima.
- Podsumowanie działań projektowych będzie miało formę pikniku literacko-rekreacyjnego dla seniorów w Gołąbkach. Dla uczestników przygotowane zostaną różnego rodzaju zabawy umysłowe (kalambury), sprawnościowe („poszukiwanie okularów pana Hilarego”), taneczne, wspólne śpiewanie szlagierów.