KFA 2022: Ponad 100 punktów programu w 12 salach! – 12. Konwent Fantastyki Fantasmagoria zaprasza

Po półtorarocznej przerwie Fantasmagoria powraca ze zdwojoną siłą zapraszając na trzydniowe, darmowe wydarzenie organizowane pierwszy raz w historii Gniezna latem. Prelekcje, konkursy, karaoke, goście, cosplay, gry planszowe, RPG, LARP, manga, anime, Star Wars, wystawy – atrakcji nie zabraknie! Termin: 15-17 lipca 2022. Miejsce: II LO w Gnieźnie, ul. Łubieńskiego ⅗ oraz Dziedziniec Starego Ratusza i galeria Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna przy ul. Staszica 12a.

Na chętnych czekają sale: prelekcyjna (z wykładami popularnonaukowymi i popkulturalnymi), warsztatowa (z licznymi konkursami i zajęciami praktycznymi) oraz mangi i anime (dla miłośników komiksu i animacji z Japonii). Wiele frajdy znajdą także miłośnicy różnego rodzaju gier. Do ich dyspozycji będzie bowiem ogromny Games Room z ponad setką planszówek, pokoje LARP i RPG oraz bitewniaki – czyli gry figurkowe z elementem kolekcjonerskim. Będzie także Arena, na której odbędą się pokazy widowiskowej w gry w juggera, treningi battle larp, a także karaoke. Jak zwykle nie zabraknie też stoisk z fantastycznymi gadżetami oraz sali Star Wars, która szczególnie chętnie powita najmłodszych fanów Gwiezdnych Wojen.

Warto też pamiętać o gościach literackich, którzy odwiedzą Konwent. Agnieszka Hałas, Anna „Cranberry” Nieznaj, Maciej Głowacki oraz Witold Jabłoński nie tylko będą uczestnikami literackich dyskusji i autorami ciekawych prelekcji, ale z pewnością także znajdą czas na autografy dla swoich czytelników.

Nowościami na tegorocznym konwencie będzie sala Touhou dla fanów serii niezależnych gier komputerowych. Oprócz tego po raz pierwszy zaprosimy konwentowiczów do Strefy Barbarzyńców. Będzie to druga sala skupiona na grach figurkowych, z najnowszymi grami, prezentowanymi przez ich producentów i dystrybutorów. Tym razem specjalnie dla Was pojawią się tam stoiska: Spellcrow, na którym będzie można nauczyć się zasad gry Argatoria oraz Archon Studio, gdzie będzie można spróbować swoich sił w dwóch nowych grach: “Masters of the Universe: Battleground” oraz“Heroes of Might & Magic 3: The Board Game”. Dla fanów pokemonów przygotowano zaś wystawę papierowych modeli wykonanych przez Patryka Groszkowskiego, która liczy ponad 1100 figur oraz turniej gry Pokemon Go.

Wszystkich gnieźnian serdecznie zapraszamy także na 6. Konwentowy Konkurs Cosplay, który odbędzie się na Dziedzińcu Starego Ratusza w sobotę, 16 lipca o 18.00. Tam, uczestnicy z całej Polski zaprezentują swoje własnoręcznie wykonane stroje, wcielając się w postacie z gier, animacji oraz fantastycznych filmów czy seriali. Oceniać ich będzie profesjonalne jury w składzie: Arshania oraz Yuki (cosplayerki), blue Hunter (fotografka) oraz Paulina Lewandowska (choreografka).

Sztuka “cosplay” – odtwarzania znanych postaci za pomocą gry aktorskiej i własnoręcznie przygotowanych strojów będzie także tematem niezwykłej wystawy “Możesz być kim chcesz” – fotografii wykonanych przez Agnieszkę “Aretsa” Klamańską-Ignaczak, która zagości w galerii Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna przy ul. Staszica już od 11 lipca od 18.00.

Cały konwent jest imprezą darmową, aby jednak wziąć w nim udział należy się wcześniej zarejestrować: https://fantasmagoria.gniezno.pl/12-fantasmagoria/

Pełen program konwentu wraz z opisami atrakcji można znaleźć tu: https://fantasmagoria.gniezno.pl/program-z-opisem-12-fantasmagoria/

Organizatorzy: Stowarzyszenie Fantasmagoria, Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie, Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna oraz II Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki w Gnieźnie.

Sponsorzy: Jagoda Sam, Kirchhoff Automotive, Inuki, Cosplay Craft, Drukarnia Majorczyk oraz Audio-Serwis Janusz Jóźwiak.

Partnerzy: Gra Witacja, Jak będzie w Gensokyo, Pub Dziupla, Eagle Base, Polish Garrison, Konwencik, Mały Grek, Battle Larp Poznań, Jugger Rewolucja oraz Szkoła Podstawowa nr 2.