Początki kina – wykład popularny

Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez filmów – oglądanych w multipleksach, telewizji, na własnym odtwarzaczu filmów czy z platformy cyfrowej. Jednak wszystko ma gdzieś swój początek i nie inaczej jest ze sztuką filmową, która narodziła się ponad 120 lat temu. Od pierwszych filmów do dzisiejszych blockbusterowych hitów wiedzie długa i czasami wyboista droga, którą warto poznać. Zapraszamy na wykład popularny, o tym, jak kręcono pierwsze filmy, jak zmieniało się kino i jakie emocje wywoływały pierwsze seanse.

W trakcie wykładu zobaczymy nieme filmy – dziś ikony początków kinematografii – jak pochodzące z końca XIX wieku „Wyjście robotników z fabryki” czy „Wjazd pociągu” braci Lumiere, ale też fragmenty słynnej „Podróży na księżyc” z 1902 r.

Zapraszamy 22 listopada/ piątek/ g. 17.00 /w sali na parterze Starym Ratuszu

Wykład poprowadzi Magdalena Stawniak, archeolożka i muzealniczka, autorka bloga Geekwoman https://geek-woman.blogspot.com/, współpracująca z portalami o tematyce fantastycznej (m.in. Fahrenheit, Bestiariusz, Star Wars Extrem, która fascynuje się kulturą popularną.

WSTĘP WOLNY!

Początki kina (1)-1

Skip to content