PO OFFOWEJ STRONIE GNIEZNA Wystawa fotosów Eweliny Fordońskiej z filmu „Siłaczki”

PO OFFOWEJ STRONIE GNIEZNA

Wystawa fotosów Eweliny Fordońskiej z filmu „Siłaczki”

MOK, wystawa czynna od 8 – 1.12.2019

Wystawa, która towarzyszy 13. edycji Offeliady, tym razem jest ściśle powiązana z jednym
z pokazów specjalnych festiwalu, czyli projekcją filmu „Siłaczki” w reżyserii Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego. Zaprezentowane fotografie to bowiem nic innego jak światłoczuły reportaż z planu filmowego „Siłaczek” w Poznaniu, który wykonała poznańska fotografka Ewelina Fordońska.

O filmie:

Ludźmi jesteśmy i ludzkich praw żądamy! – przekonywała Kazimiera Bujwidowa, orędowniczka zniesienia zakazu wstępu kobiet na uniwersytety. Odważmy się być wolnymi! – zachęcała Maria Dulębianka, pierwsza kandydatka na posła do sejmu, w czasie kiedy kobiety nie miały jeszcze praw wyborczych. Chcemy całego życia! – krzyczała Zofia Nałkowska, żądając równości nie tylko pod względem politycznym, ale także obyczajowym. Bez różnicy płci! – postulowała Paulina Kuczalska, nazywana – nie bez powodu – papieżycą feminizmu. Walczyły o prawa w kraju, którego nie było wówczas na mapie. Mówiono im: Teraz nie pora na walkę o prawa kobiet! Ale one nie chciały niepodległej Polski bez wolnych Polek. Bojownice, patriotki, aktywistki, żołnierki, sufrażystki – to
o nich opowiada fabularyzowany dokument Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego „Siłaczki”. O ich wieloletnim boju o sprawę kobiecą, bo – jak krzyczała Zofia Daszyńska – Golińska w 1911 roku podczas marszu krakowskich emancypantek: Praw się nie dostaje! Prawa się zdobywa w walce!

O autorce fotografii:

Ewelina Fordońska – artystka, fotografka, edukatorka przedmiotów sztuk wizualnych (projektowanie przestrzeni, fotografia, estetyka sztuki). Dokumentuje za pomocą aparatu życie
i wydarzenia społeczne, komercyjnie wykonuje również fotoreportaże. W pracy edukacyjnej skupia się na komunikacji za pomocą obrazu i tworzeniu dialogu międzyludzkiego. Brała udział w różnych wystawach oraz animowała projekty społeczno-artystyczne. Pracowała jako fotosistka na planie „Siłaczek”, co zgodnie wpisało się w jej wartości obywatelskie.

Skip to content