Performance na dziedzińcu Starego Ratusza

Już w najbliższy czwartek 26 września o godz. 20:00 będzie miało miejsce wydarzenie nietuzinkowe dla miasta Gniezna. Na dziedzińcu Starego Ratusza zaproszony z Ukrainy Teatr Alter pod kierunkiem Andrieya Yurkevycha przybliży nas do twórczości Brunona Schulza za pomocą performance „Bruk z ulicy Krokodyli, z Drohobycza”.

Kilka kostek bruku z ulicy krokodyli w Drohobyczu na zawsze zostaje w tym mieście, w którym odbywa się  performance. Na ulicy lub na placu, aktorzy  wcielając się w bohaterów sześciu  bohaterów z opowiadań B. Schulza montują kostkę w sposób artystyczny. Głównym celem jest promocja i popularyzacja twórczości Brunona Schulza oraz rozwój międzykulturowej przestrzeni pojednania. Dohobycz – miasto Bruno Schulza,  przedwojennie określane mianem półtora miasta, jak o nim pisał Marian Hemar: bo to miasto pół żydowskie, pół polskie i pół ukraińskie.

Teatr Alter jest w posiadaniu kostek z rozbieranej przytaczanej w opowiadaniach Schulza, ulicy Krokodyli. Przyjeżdżając do każdego z miast, jako swoisty ambasador pozostawia bruk, jako symbol metafizycznej przestrzeni pojednania  kultur i religii. To miejsce jest  kawałkiem  tej osobliwej  prowincji, która inspiruje kulturowo i historycznie. Staje się pomostem między kulturami. Na dziedzińcu Starego Ratusza tym samym poprzez zainicjowane działanie powstanie Zaułek Schulza.

Teatr Alter z Drohobycza performatywnie wmontował bruk z Drohobycza w Warszawie ( przed muzeum literatury im. Mickiewicza,) w Łodzi ( teatr Lalek) w Lublinie ( galeria autorska Piotra Lucjana).

Działanie odbywa się przy ścisłej współpracy z Powiatem Gnieźnieńskim

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców na to wyjątkowe wydarzenie.

Bruk

Skip to content