„Okulary Pelagii. O gnieźnieńskiej fotografce Pelagii Gdeczyk”- nowy projekt Miejskiego Ośrodka Kultury

Kim była Pelagia Gdeczyk? Czy wiele kobiet w XIX wieku zajmowało się fotografią? Czy zdjęcia sprzed 100 lat są lepsze czy gorsze od tych, które robimy teraz? Na te wszystkie pytania odpowiemy podczas wykładu, spaceru i warsztatów w ramach projektu „Okulary Pelagii. O gnieźnieńskiej fotografce Pelagii Gdeczyk”

Projekt, o którym mowa ma przybliżyć gnieźnianom postać Pelagii Gdeczyk – gnieźnieńskiej fotografki, ale także uczestniczki Powstania Wielkopolskiego. Pelagia Gdeczyk w XIX i XX wieku prowadziła swoje atelier, ale także brała udział w Powstaniu Wielkopolskim z ramienia Polskiego Czerwonego Krzyża, do którego struktur należała. Została przydzielona do kuchni polowej zorganizowanej w budynku dworca kolejowego, gdzie wydawała powstańcom gorące posiłki.
Projekt jest spojrzeniem na fotografię i ówczesny świat w powstańczych realiach, oczyma Pelagii Gdeczyk, jest także próbą spojrzenia na jej życie i doświadczenia, co stanowi element gnieźnieńskiej tożsamości i źródło inspiracji. Takie pielęgnowanie pamięci o zwykłych obywatelach buduje postawy patriotyczne i obywatelskie, o czym chcemy opowiedzieć także najmłodszym odbiorcom.

W ramach projektu zapraszamy na wystawę i wykład popularyzujący, lekcje dla dzieci i młodzieży z gnieźnieńskich szkół, spacer śladami fotografki oraz 3 warsztaty fotograficzne.

Harmonogram:

  • 24.10 godz. 17.00 -„Historia fotografii portretowej” – warsztaty fotograficzne, Stary Ratusz

  • 26.10 godz. 17.00 – „Śladami Pelagii Gdeczyk” – warsztaty fotograficzne, Stary Ratusz
  • 3.11 godz. 17.00 – „O gnieźnieńskiej fotografce Pelagii Gdeczyk”
    wystawa i wykład Elżbiety Kowalskiej, Stary Ratusz
  • 6.11 godz. 11.00 – „Spacer śladami gnieźnieńskiej fotografki Pelagii Gdeczyk” – spacer, zbiórka przed Starym Ratuszem
  • 26.11 godz. 11.00 – „Fotografia otworkowa” – warsztaty fotograficzne, Stary Ratusz

Partnerem wystawy jest Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

———————————————————————————————
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu “Patriotyzm Jutra”.

Skip to content