„Odlewnia Królów” w Starym Ratuszu

Dzięki dofinansowaniu Fundacji Pracowniczej VKR fabryk Velux w Gnieźnie, w Starym Ratuszu powstała „Odlewnia Królów” czyli nowe miejsce na Trakcie Królewskim.

„Odlewnie Królów” to pracownia, w której można samodzielnie wykonać gipsowe kafle z podobiznami pięciu koronowanych w Gnieźnie królów. Wizerunki na kaflach inspirowane są najsłynniejszymi przedstawieniami władców w sztuce polskiej – cyklem rysunkowym „Poczet królów i książąt polskich” Jana Matejki z drugiej połowy XIX w. Stworzone przez niego wizerunki tak bardzo zawładnęły wyobraźnią Polaków, że trudno zobaczyć władców inaczej, niż poprzez ten cykl. To dodatkowy atut Odlewni w Starym Ratuszu. Warsztaty stanowią bowiem wspaniałą propozycję edukacyjną, dając możliwość poznania nie tylko techniki odlewnia, a także spotkania z historią, sztuką i kulturą wizualną XIX wieku w nowoczesnym wydaniu.

Inauguracja odlewni odbyła się podczas tygodnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Podczas wspólnego świętowania swoje kafle wykonali podopieczni Miejskiego Ośrodka Socjoterapii, WTZ Gniezno oraz Stowarzyszenia Rara Avis.

Autorem płaskorzeźb jest Tomasz Jędrzejewski – prezes Polskiego Związku Artystów Rzeźbiarzy.

Skip to content