O kobietach na dzień kobiet

Na kolejny warsztat dla dzieci zaprasza, prowadzony przez MOK, Dom Powstańca Wielkopolskiego. Tym razem, w związku ze zbliżającym się Dniem Kobiet, a także w ramach promocji nowej części wystawy poświęconej właśnie udziałowi pań w powstaniu, edukatorzy DPW zaprezentują uczestnikom przykłady na to, że aktywny udział w walce o niepodległość brały także kobiety – i nie musiały robić tego z karabinem w ręku.

Spotkanie pozwoli poznać uczestniczkom i uczestnikom kilka niesamowitych bohaterek z historii Gniezna, regionu i naszego kraju. Będą mogli sprawdzić jak żyły i kim były, co było dla nich ważne i skąd czerpały siłę do tego, co robiły. Będzie to okazja, by rozejrzeć się po wystawie Domu Powstańca Wielkopolskiego. Powstanie 1918r. to wydarzenie kojarzone przede wszystkim z militarnym działaniem uzbrojonych chłopaków, ale nic bardziej błędnego! Kobiety i młode dziewczyny odegrały w nim bardzo ważną rolę, przyczyniając się do jego zwycięstwa.

Uczestnicy warsztatów poznają więc kilka mało znanych, a niesamowitych bohaterek z tego czasu – pracowitą fotografkę Pelagię Gdeczyk z Gniezna, odważne sanitariuszki – siostry Polus, czy ofiarną arystokratkę Marię Skórzewską z Czerniejewa. Pojawią się też bardziej znane postacie z historii Polski, jak rewolucjonistka Aleksandra Piłsudska, aktorka filmów niemych Pola Negri, czy malarka Zofia Stryjeńska. Historie ich życia będą świetnymi inspiracjami, a  ćwiczenia i kreatywne zadania pozwolą się przyjrzeć też osobistym możliwościom, cechom charakteru i supermocom – w końcu to one dają siłę w realizacji tego, co chcemy.

Warsztat z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet; Dom Powstańca Wielkopolskiego zaprasza dziewczyny i chłopaków od lat 7, w niedzielę 6 marca, od godz. 11:00. Warsztat potrwa 1,5 godz.

Spotkanie zainspirowane warsztatami Superbohaterki fundacji Kosmos dla Dziewczynek. Informacje i zapisy pod adresem mailowym: dompowstanca@mok.gniezno.pl