„Nowowiejski na propsie!” – podsumowanie projektu

Projekt Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie pn. „Nowowiejskina propsie!” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Nowowiejski 2017”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Ostatni, listopadowy koncert „Nowowiejski na jazzowo!”, który odbędzie się 18 listopada 2017 r. o g. 19.00 w auli Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gnieźnie (ul. Mieszka I 27) oficjalnie zakończy projekt „Nowowiejski na propsie!” realizowany w 2017 roku przez Miejski Ośrodek Kultury oraz Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Gnieźnie.

Projekt „Nowowiejski na propsie!” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Nowowiejski 2017”, którego operatorem jest Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie. Jego celem było upamiętnienie postaci i dorobku artystycznego wybitnego polskiego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga i organizatora życia muzycznego w Polsce – Feliksa Nowowiejskiego, którego 70. Rocznicę śmierci obchodziliśmy w 2016 roku.

W trakcie realizacji projektu:

1. zrealizowano 80h warsztatów muzyczno-plastycznych „Legenda Bałtyku”, prowadzonych w gnieźnieńskich przedszkolach, szkołach podstawowych oraz Miejskich Świetlicach Socjoterapeutycznych przez Dominikę Sochacką – Drzewiecką. W zajęciach wzięło łącznie udział 1.600 podopiecznych w wieku od 3 do 13 lat.
  2. zorganizowano sześć publicznych koncertów:
  • 31 maja 2017 roku w auli Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gnieźnie (pieśni Feliksa Nowowiejskiego, Fryderyka Chopina oraz Stanisława Moniuszki w wykonaniu mezzosopran Agnieszki Olszewskiej),
  • 4 czerwca 2017 roku w Katedrze Gnieźnieńskiej (utwory organowe Feliksa Nowowiejskiego i innych polskich kompozytorów zaaranżowane na chór i kameralne zespoły smyczkowe w wykonaniu m.in. Ryszarda Superczyńskiego, tytularnego organisty Bazyliki Archikatedralnej oraz wykładowców i uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gnieźnie),
  • 25 czerwca 2017 roku w Katedrze Gnieźnieńskiej (dzieła organowe F. Nowowiejskiego, a także innych polskich kompozytorów w wykonaniu dr Agnieszka Kosmeckiej z Akademii Muzycznej w Poznaniu),
  • 23 lipca 2017 roku na gnieźnieńskim Rynku (pieśni autorstwa m.in. Feliksa Nowowiejskiego, Fryderyka Chopina oraz Stanisława Moniuszki w wykonaniu wokalistów Akademii Muzycznej i Teatru Wielkiego w Poznaniu pod kierunkiem dr Szymona Musioła),
  • 26 października 2017 roku w auli Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gnieźnie (pieśni Feliksa Nowowiejskiego, Stanisława Moniuszki oraz Mieczysława Karłowicza w wykonaniu Katarzyny Jabłońskiej, której akompaniował dr Szymon Musioł),
  • 18 listopada 2017 roku w auli Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gnieźnie (utwory Feliksa Nowowiejskiego w jazzowych i klasycznych aranżacjach w wykonaniu zespołu Retro Jazz Quartet pod kierunkiem prof. Katarzyny Stroińskiej-Sierak).

Szczegółowe informacje na temat wszystkich wydarzeń w ramach obchodów Roku Nowowiejskiego  w Polsce prezentuje strona Instytutu Muzyki i Tańca: www.imit.org.pl.

Organizator:

Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie