MOK zaprasza na nowy cykl spotkań!

SPADEK czyli Spotkania Wokół (Nie)zwyczajnych Rzeczy – to spotkanie z Jerzym Kaźmierczakiem, który od 30 lat zajmuje się w Gnieźnie renowacją zabytkowych mebli i sprzedażą antyków. Pierwsze wydarzenie w ramach cyklu odbędzie 8 lutego, o g. 18.00, w Starym Ratuszu – wstęp jest wolny.

 

Każdy z nas ma inny dom, ale codzienność toczy się w przestrzeniach wszystkim wspólnych: kuchni, sypialni czy pokoju dziennego(często łączącego wiele funkcji). Przestrzenie pełnią te role, bo znajdują się w nich konkretne przedmioty, przeznaczone do konkretnych czynności – pracy, spania, rozmowy czy picia kawy. 

MOK zaprasza na trzy spotkania związane z naszym życiem, a właściwie z przedmiotami, które nam towarzyszą. Są one tak oczywiste, że ich obecności prawie nie zauważamy: krzesło i stół, biurko, kanapa. 

Co jest niezwykłego w tych zwykłych rzeczach? Jakie historie za nimi stoją? Jak wyglądały kiedyś, a jak współcześnie? Jak nam służyły i czy nadal służą? I dlaczego wiele osób nie lubi starych mebli? Porozmawiamy o tych dawnych ale i współczesnych – jakie one są? Ładne? Brzydkie? Ekonomiczne? Ekologiczne? 

Często się pozbywamy starych gratów, a może warto je odnawiać i zachować? Co zrobić z takim spadkiem po babci? Czy lepszy masowo produkowany, ale praktyczny komplet z IKEI czy jedyny w swoim rodzaju przedwojenny fotel po pradziadku? Czy przywiązujemy się do przedmiotów? Czy stare meble mogą „zrobić” współczesne wnętrze? Co wyjątkowego jest w starych meblach i czy one są EKO? Czy meble mają duszę i co to znaczy?

Dla kogo jest to spotkanie?

Dla młodzieży zainteresowanej sztuką i kulturą, dorosłych planujących zmianę wystroju mieszkania, wszystkich lubiących estetyczne i piękne przedmioty, każdego kto lubi opowieści o lokalnym dziedzictwie i przeszłości związanej z Gnieznem i nie tylko.

 

Miejsce

Stary Ratusz/ sala na parterze 

 

Terminy:

Luty – 8, czwartek, g. 18.00

Marzec – 21, czwartek, g. 18.00

Kwiecień – 18 czwartek (Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków), g. 18.00

 

Skip to content