„Mistrzowie Ilustracji” razy dwa

Od 7 lutego, niezwykłą wystawę mistrzowskich ilustracji będzie można podziwiać w dwóch gnieźnieńskich galeriach: w Starym Ratuszu oraz siedzibie miejskiej Biblioteki przy ul. Staszica. W zbiorze znalazły się  prace Bohdana Butenki, Mirosława Pokory, Jan Marcina Szancera i Teresy Wilbik (wystawa w BPMG), oraz Anny Kołakowskiej, Danuty Konwickiej, Zbigniewa Lengrena i Marii Orłowskiej-Gabryś (w Starym Ratuszu).

Dla dorosłych dzieła „Mistrzów Ilustracji” będą sentymentalną podróżą w krainę dzieciństwa, dla dzieci – spotkaniem z najlepszymi tradycjami polskiej grafiki książkowej, które, mimo upływu lat, wcale się nie starzeją. Uroczyste otwarcie wystawy, organizowanej przez Miejski Ośrodek Kultury i Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna, odbędzie się w najbliższy poniedziałek o godz. 10:00.  W obu lokalizacjach prace będzie można oglądać do końca miesiąca. Podczas wizyty na wystawie będzie można wypełnić specjalną kartę, która weźmie udział w losowaniu nagród 28 lutego.

Przy okazji wystawy, Miejski Ośrodek Kultury zaprasza dzieci na związane z nią warsztaty. 26 lutego, dzieci w wieku od 5 do 10 lat będą mogły stworzyć z mistrzowskich postaci nowe, zabawne historie i dowiedzieć się czegoś więcej o linii, kresce, konturze – oraz tym, jak znaleźć je w przyrodzie.
Zapisy: iwonawisniewska@mok.gniezno.pl , tel.512 411 867

 

 „Mistrzowie Ilustracji” – przygotowana przez Wydawnictwo Dwie Siostry wystawa „Mistrzowie Ilustracji” prezentuje prace ośmiorga wybitnych ilustratorów, którzy współtworzyli świetność polskiej grafiki książkowej w jej najlepszym okresie.

Bohaterowie wystawy to artyści, których niezwykłe ilustracje na trwałe zapisały się w pamięci kilku pokoleń młodych czytelników, tworząc z ilustrowanymi tekstami nierozerwalną całość. Każdy z nich wypracował własny, oryginalny styl graficzny rozpoznawalny na pierwszy rzut oka: smukłych linii Szancera nie sposób pomylić z dowcipną lapidarnością Butenki, a oszczędnej kreski Lengrena – z subtelnym realizmem Orłowskiej-Gabryś.

Wystawa jest znakomitą okazją do zaobserwowania tej stylistycznej różnorodności, ilustracje są bowiem zaprezentowane w formie efektownych wielkoformatowych wydruków (190 cm x 120 cm), na których każda kreska widoczna jest (dosłownie i w przenośni) czarno na białym.

Reprodukcjom towarzyszą napisane z przymrużeniem oka i skrzące się od zaskakujących ciekawostek sylwetki ilustratorów. Wystawa zapożyczyła swój tytuł od popularnej serii książek „Mistrzowie Ilustracji”, w której Wydawnictwo Dwie Siostry publikuje reedycje klasycznych tytułów literatury dziecięcej zilustrowanych przez najwybitniejszych przedstawicieli polskiej grafiki książkowej.

W serii dotychczas ukazały się „Babcia na jabłoni” Miry Lobe (il. Mirosław Pokora), „Odwiedziła mnie żyrafa” Stanisława Wygodzkiego (il. Mirosław Pokora), „Gałka od łóżka” Mary Norton (il. Jan Marcin Szancer), „Cukiernia pod Pierożkiem z Wiśniami” Clare Compton (il. Maria Orłowska-Gabryś), „Malutka czarownica” Otfrieda Preusslera (il. Danuta Konwicka), „Latający detektyw” Åke Holmberga (il. Anna Kołakowska), „Joachim Lis detektyw dyplomowany” Ingemara Fjella (il. Teresa Wilbik), „Pan Popper i jego pingwiny” Richarda i Florence Atwater (il. Zbigniew Lengren) – i właśnie z tych książek pochodzą prace prezentowane na wystawie. Wystawa powstała ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w ramach programu „Literatura i czytelnictwo”).

Skip to content