Międzynarodowe Spotkanie z Folklorem już 19 sierpnia

Już 19 sierpnia  o godz. 18.00 na gnieźnieńskim Rynku odbędą się VIII Międzynarodowe Spotkania z Folklorem w ramach X Festiwalu Sztuki Ludowej. Wystąpią zespoły z Czech, Danii, Gruzji, Kolumbii Słowacji, Węgier, Serbii oraz polski zespół z MOK.

W godz. 16.30 – 17.00 zapraszamy na warsztaty taneczne, które odbywać się będą na Rynku, Deptaku (ul. Chrobrego) oraz przy pomniku św. Wojciecha, a już o 17:45 z Miejskiego Ośrodka Kultury wyruszy korowód wszystkich zespołów.

 

Grupa Folklorystyczna ‘LIPOVJAN’

Czechy

Grupa Folklorystyczna „Lipovjan” zaczerpnęła swą nazwę od wioski Lipov, leżącej w morawskiej części Białych Karpat i będącej częścią niezwykle  osobliwego etnograficznie regionu Horňácko. Lipov zasłynęła z produkcji wina, której początki datuje się na przełom 15 i 16 wieku

czechy
Na styl życia i kulturę ludową mieszkańców regionu niezwykle silny wpływ ma w szczególności środowisko naturalne. Do 1920 roku cywilizacja przenikała do tego regionu bardzo powoli, dlatego też sztuka ludowa, muzyka ludowa, śpiew, taniec zachowały się prawie w niezmienionej formie. W 1972 roku grupa kultywująca te tradycje zaprezentowała swój dorobek w programie Festiwalu Horňácko w Velká nad Veličkou. Z niej to właśnie został utworzony zespół „Lipovjan”.

czechy2_folk

Głównym celem zespołu jest utrzymanie i rozwój tradycyjnej kultury ludowej. Jego działalność obejmuje setki występów na festiwalach folklorystycznych i konkursach w kraju (MFF Strážnicy, Horňácké slávnosti i wielu innych festiwali) oraz za granicą (festiwale we Francji, Hiszpanii, Niemczech, Włoszech, na Węgrzech, w Korei Południowej etc .).

Grupa Taneczna F.U.F. (Foreningen for Uljydernes Folkedansfestival)

Dania

dania_folk

W roku 1990 pewna duńska grupa taneczna została zaproszona na Festiwal w Hiszpanii. Nie mając wystarczającej ilości tancerzy połączyli swe siły z dwoma innymi zespołami, aby móc razem wystąpić na Półwyspie Iberyjskim.

„Spędziliśmy wspaniały czas w Hiszpanii, a podczas podróży do domu zdecydowaliśmy się utworzyć specjalna grupę, aby móc prezentować swój repertuar w przyszłych festiwalach. W 1991 roku zaczęliśmy. Wszyscy bierzemy udział w próbach naszych rodzimych zespołów raz w tygodniu, a raz w miesiącu spotykamy się na warsztatach grupy festiwalowej. Podczas tourne zwiedziliśmy wiele krajów, byliśmy na Łotwie, Ukrainie, Tajwanie, w Malezji, USA, Czechach, Nepalu i Niemczech.

Wszystkie tańce, które prezentujemy są duńskimi tańcami ludowymi. Tańczymy tak jak miało to miejsce w latach 1800-1875. Podobnie jeśli chodzi o muzykę. Wszystkie nasze stroje są kopiami ubrań wykorzystywanych 150-100 lat temu. Ręcznie robione, wykonane przede wszystkim z wełny i lnu”. Grupa składa się z około 50-60 tancerzy w różnym wieku. W skald kapeli wchodzi skrzypek oraz dwóch akordeonistów.

Zespół „TBETI”

Gruzja

gruzja_folk

Zespół „Tbeti” powstał na bazie Batumi Shota Rustaveli State University. Choreografem zespołu jest Zura Svanadze. Grupa składa się on z studentów tej uczelni i bierze udział we wszystkich koncertach rządowych w Adżarii.

Program zespołu stanowi prawie 20 tańców; w repertuarze m.in. „Achruli”, „Mtiuluri”, „Mokheuri”, „Khorumi”, „Khanjluri” i etc. Zespół w trakcie swojej działalności odwiedził takie kraje jak Bułgaria, Turcja, Szwecja, Grecja, Holandia, Belgia, Rosja, czy Włochy.

gruzja2_folk

Grupa Taneczna „PALMA AFRICANA”

Kolumbia

columbia_folk

Szkoła Tańca Ludowego „Palma Africana” („Afrykańska Dłoń”) jest integralną instytucją taneczną założoną w 1976 roku przez wybitnego nauczyciela kolumbijskiego tańca folklorystycznego, Carmen Melendez. W trakcie swojej kariery, zespół doprowadził kolumbijskj folklor do różnych zakątków świata, jak Panama, Stany Zjednoczone, Wenezuela, Kuba i były Związek Radziecki.

Misją zespołu jest zachowanie kolumbijskiego folkloru poprzez jego nauczania przy jednoczesnym wzbogacaniu o cechy tańca współczesnego; wszystko to bez szkody dla zachowanych wartości i spuścizny swych przodków.

columbia2_folk
Wizja Szkoły Tańca Ludowego „Afrykańskiej Dłoni” to zapewnienie możliwości zrównoważonego rozwoju społecznego mężczyzn i kobiet, z wykorzystaniem tańca ludowego jako działania niwelującego podziały i pielęgnującego wartości kulturowe.

Zespół Tańca Ludowego „OBLIK”

Słowacja

słowacja_folk

Zespół „Oblik” powstał w 1967 roku. Założycielem jest pan Velcko Andrej, który był też jego pierwszym choreografem. W tym czasie grupa działała w miejscowości Petrovce, ale dwa lata później oblik rozpoczął pracę w gminie HANUŠOVCE – mieście położonym we wschodniej części Słowacji na granicy regionów Szarysza i Zemplina.

W chwili obecnej grupa składa się z trzech sekcji: taniec, śpiew solowy, musical. Grupa liczy 30 członków w wieku 15 – 45 lat przy czym średnia wieku to ok 19 lat.

„Oblik” rocznie prezentuje ok. 30 spektakli – podczas najróżniejszych wydarzeń kulturalnych, festiwali folklorystycznych, konkurów i uroczystości. Najważniejsze nagrody otrzymał na Międzynarodowym. Festiwalu Folklorystyczny Východná, gdzie grupa otrzymała nagrodę TV oraz laur publiczności.

Grupa Taneczna „KISALFÖLD”

Węgry

wegry_folk

Od samego powstania w 1976 roku „Kisalföld” był jednym z czołowych zespołów amatorskich artystycznych w Győr (skąd się wywodzi).

Repertuar zespołu składa się przede wszystkim z węgierskich tańców ludowych Kotliny Karpackiej. Ponadto tancerze wykonują tańce historyczne, będące kulturową spuścizną ludności zamieszkujących obszar Węgier przed wiekami. Posiada on ponadto bogatą kolekcję strojów, w których można znaleźć wiele przykładów narodowego stroju ludowego z Węgier i Siedmiogrodu.

Widzowie mogą podziwiać występy zespołu w lokalnym centrum kultury i podczas rozmaitych imprez, także plenerowych, organizowanych w regionie. W ciągu 40 lat istnienia „Kisalföld” zdobył liczne nagrody i medale, a w ciągu ostatnich kilku lat, trupa występowała w wielu krajach europejskich na międzynarodowych festiwalach.

wegry2_folk

Zespół Folklorystyczny „PRVI PARTIZAN”

Serbia

serbia_folk

Zespół pieśni i tańców narodowych ” Prvi Partizan ” z Užice został założony w 1948 roku przez pracowników firmy o tej samej nazwie. Zgromadził on młodych ludzi, którzy utworzyli kilka sektorów zespołu jak folklor, aktorstwo, literatura i muzyka.

Obecnie grupa składa się niemalże z 400 aktywnych członków, w dużej mierze młodych ludzi, którzy starają się zachować i przekazać dziedzictwo kulturowe narodu serbskiego. Dowód, że są oni skuteczne w tym co robią, stanowią liczne nagrody, które zespół zdobył podczas swoich lat działalności. Otrzymał m.in. najwyższe laury w dziedzinie kreacji folkloru, przyznane przez organizacje zajmujące się ochroną dziedzictwa kulturowego narodu serbskiego. Oprócz tego, zespół zdobył wiele nagród i wyróżnień w kraju i za granicą. Zespół miał również zaszczyt reprezentowania kraju na jego pierwszych folklorystycznym Grach w Brunsum-Niderlandy w 1995 roku.

Członkowie zespołu byli uczestnikami prestiżowych festiwali w organizacji CIOFF-a, takich jak: Bremen-Niemcy, Karditza-Grecja, Naoussa – Grecja w 2001, Marseille-France w 2002 roku, Rodhos – Grecja w 2004, Szhazalombatta-Hyngaru in2006, Reims-France w 2008 roku, Australia 2009, Bułgaria 2009, Polska 2010, Włochy 2010, Bułgaria 2011, Szwecja-Norwegia 2012, Instanbul, Afyon, Turcja 2013, itp.

serbia2_folk

Skip to content