MOK realizuje wiele działań ze środków pozyskanych zewnętrznie – jednym z nich jest projekt „Wielkopolskie twarze Powstania Styczniowego”. Działania wpisywały się w obchody rocznicy Powstania Styczniowego. Wydarzenia z lat 1863-1864 oraz determinacja ówczesnych bohaterów w dążeniu do zrealizowania marzeń o wolnej i niepodległej Polsce zasługują na odpowiednie upamiętnienie. Już 3 kwietnia, o g. 17.00, w Auli Szkoły Pomnik wszystkie aktywności w ramach projektu zostaną podsumowane.
W ramach projektu Miejski Ośrodek Kultury zrealizował warsztaty dla dzieci i młodzieży, panele dyskusyjne, grę przestrzenną czy zajęcia wokalne i artystyczne.
Na podsumowaniu projektu zaprezentowane zostaną:
• występ uczestników warsztatów muzycznych,
• wystawa biżuterii powstańczej,
• wyniki poszukiwań tożsamości uczestników powstania, których mogiły znajdują się na gnieźnieńskich cmentarzach,
• wspólne śpiewanie pieśni powstańczych z OBERTASEM i MAŁYM ŚLĄSKIEM.
3 kwietnia, o g. 17.00 odbędzie się podsumowanie, podczas którego będzie można usłyszeć i zobaczyć na scenie Mały Śląsk, który wspólnie z Zespołem Obertas wykona pieśni patriotyczne.
Wstęp na wydarzenie jest wolny, obowiązują wejściówki które są do odbioru w Miejskim Ośrodku Kultury.
Mały Śląsk – to zespół, którego początki sięgają 1973 roku, i powstał z inicjatywy miejscowego działacza i folklorysty Ewalda Sosny pod nazwą Młodzieżowy Zespół Tańca Ludowego „Radzionkowianie”. Od 1991 zespół został objęty patronatem artystycznym przez Państwowy Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Profesora Stanisława Hadyny – od tej chwili uzyskał nazwę „Mały Śląsk”. Obecnie zespołem kieruje Daniel Dziurka, a „Mały Śląsk” gromadzi 250 członków tańczących w 8 grupach wiekowych i występuje na całym świecie.
3 kwietnia zostanie wykonany program o charakterze patriotycznym – a więc pojawią się pieśni, które rodakom towarzyszyły podczas wojen, zaborów, licznych powstań – a które stały się motywacja do działań narodowowyzwoleńczych. Podczas koncertu wykonane zostaną najbardziej znane pieśni patriotyczne, powstańcze, wojskowe, żołnierskie, które w narodowej tradycji towarzyszą uroczystościom państwowym oraz rocznicom najważniejszych wydarzeń historycznych. Będą utwory takie jak: „My, pierwsza brygada”, „Bywaj dziewczę zdrowe”, „Jak długo w żyłach naszych”. Koncert będzie przeplatany tańcami narodowymi.