Lato już za rogiem – zbliża się KRÓLEWSKI FESTIWAL ARTYSTYCZNY 2023

Tegoroczny Królewski Festiwal Artystyczny rozpoczną Dni Gniezna, a konkretnie dwa koncerty – Organka i Kinniego Zimmera. Po przerwie powraca Koronacja Królewska, która tradycyjnie odbędzie się na placu św. Wojciecha i zgromadzi wielu rekonstruktorów. Nie oznacza to jednak  rezygnacji z mniejszych imprez cieszących się dużym uznaniem gnieźnian oraz turystów. Jak co roku, Organizatorzy planują wydarzenia w taki sposób, aby każdy weekend wakacji przepełniony był wydarzeniami kulturalnymi dla wszystkich grup – dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych, seniorów a także dla osób z niepełnosprawnościami.

 

Harmonogram tegorocznego festiwalu:

 

23.06 / ORGANEK / koncert – plac św. Wojciecha

ØRGANEK – grupa powstała w 2013 roku z inicjatywy jej lidera, autora tekstów i muzyki, Tomasza Organka, laureata wielu prestiżowych nagród, m.in. Mateusza Trójki, Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego, Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Nagrody Stowarzyszenia Autorów ZAiKS czy Superbohaterki Roku Wysokich Obcasów. Tomasz Organek jest również Ambasadorem Honorowym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W 2019 roku zadebiutował jako prozaik bestselerową powieścią Teoria Opanowywania Trwogi. W 2022 roku uznany przez magazyn Newsweek za jednego ze 100 najbardziej wpływowych Polaków w kategorii popkultura. W tym samym roku reprezentował Polskę na EXPO 2020 w Dubaju.

 

24.06 / Kinny Zimmer / koncert – plac św. Wojciecha

Kinny Zimmer to artysta młodego pokolenia, który urodził się w 1999 roku. To polski raper, piosenkarz i autor tekstów. Choć jego popularność zaczęła się dopiero w 2020 roku, jest jednym z najbardziej obiecujących artystów. Ten młody artysta pomimo krótkiego stażu w branży muzycznej może pochwalić się występami ze Szpakiem, White 2115 oraz Białasem. Swoją rozpoznawalność zawdzięcza singlowi „Rozmazana Kreska”. To właśnie ten utwór stał się niewątpliwym hitem TikToka, a w serwisie YouTube w jeden miesiąc odtworzono go ponad 11 milionów razy.

 

1-2.07 / Rękoczyny

Weekend rękodzieła „Rękoczyny” podczas, którego przez dwa dni na deptakach przy ul. Chrobrego i Rzeźnickiej rozstawione będą kramy rękodzielników, a na dziedzińcu Starego Ratusza odbędą się warsztaty z przeróżnych technik rękodzielniczych. Tematem tegorocznych Rękoczynów będą wianki.

 

14-16.07 / Konwent Fantastyki

Gnieźnieński Konwent Fantastyki Fantasmagoria to darmowa impreza ze świetnym klimatem, która nawiązuje do pięknej idei konwentu robionego przez fanów dla fanów. Organizatorzy przewidują frekwencję na poziomie ponad tysiąca osób, które będą mogły wziąć udział w ponad stu punktach programu: wykładach, spotkaniach autorskich, sesjach RPG, konkursach, warsztatach, pokazach oraz skorzystać z Sali gier planszowych, Sali Star Wars czy Kuźni 3D.

W organizację konwentu włącza się także Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna.

 

22-23.07 / Wielkopolski Weekend Miejski

„Wielkopolski Weekend Miejski” w nawiązaniu do lat ubiegłych przybliży kolejne historie gnieźnieńskich ludzi kultury, przed dwa dni włączając mieszkańców w tworzenie muralu oraz animując za pomocą grywalizacji.

 

29-30.07 / Koronacja Królewska / plac św. Wojciecha

W tym roku wraca z jedno z największych wakacyjnych wydarzeń jakim jest Festiwal Kultury Słowiańskiej „Koronacja Królewska”. MOK pracuje nad tym, aby nie zawieść apetytów wszystkich, którzy czekają na flagowy event w naszym mieście. Priorytetem oprócz obozowiska średniowiecznego, pokazów walk, muzyki i tańca dawnego będą pokazy konne i teatr ognia. Oczywiście pojawi się także strefa dla najmłodszych, dla których zostanie uruchomiona strefa z wieloma atrakcyjnymi warsztatami (motanki, lepienie z gliny, uzbrojenie z kartonu, wianki, paciorki, plac małego archeologa i inne), działająca w godzinach trwania festiwalu. Nowością będzie strefa średniowiecznego ogrodu – ale to zagadnienie, o którym informacje będą przed zainteresowanymi odkrywane stopniowo.

Nie zabraknie aromatycznego jadła i napitku, miejsca kaźni oraz potężnego terenu z machinami i urządzeniami oblężniczymi. Tradycyjnie Koronacji towarzyszyć będzie Turniej Łuczniczy o Złoty Trzos Gnieźnieńskiego Grodu, który rozegrany zostanie w niedzielę. Całość dopełni fachowy komentarz oraz fantastyczna atmosfera, która towarzyszy Koronacji Królewskiej w ostatni weekend lipca.

 

1-6.08 / nieMOŻLIWE

Dziecięcy Tydzień Kreatywny”. Ogrom warsztatów dla dzieci i młodzieży w wieku od 0 do 15 lat, popołudniowe spotkania i wydarzenia rozwijające kreatywność i wyobraźnię, a przede wszystkim pokazywanie świata oczami dziecka i realizacja wszystkiego, co z pozoru wydaje się być niemożliwe. W tym roku, podczas tego wydarzenia dziedziniec Starego Ratusza zamieni się w wnętrze ziemi.

 

11-13.08 / Spotkania z Folklorem i weekend tańca

Po raz kolejny dobrze znane i lubiane Międzynarodowe Spotkania z Folklorem będą połączone z innymi wydarzeniami związanymi z tańcem: pokazami tańca i warsztatami.

 

18-20.08 / „Weekend grajków ulicznych”.

Kolejną edycję Weekendu Grajków Ulicznych poprzedzi Wieczór Lokalnych Szarpidrutów. Natomiast w sobotę i niedzielę można będzie spotkać grajków ulicznych na ulicach Gniezna.

 

26 – 27.08 / Kino letnie i Festa Italiana

Gnieźnieński Rynek zamieni się w prawdziwe „mercato italiano” – wystawcy z włoskimi produktami, wykonawcy prosto z kraju mody, dobrego jedzenia i wyśmienitego wina już w ostatni weekend sierpnia, w Pierwszej Stolicy Polski.

Kolejnym z wydarzeń Królewskiego Festiwalu Artystycznego będą dwa pokazy kina letniego. Seanse odbywać się będą wieczorem, w przepięknej scenerii nad Jeziorem Jelonek.

 

Ponadto w ramach KFA planujemy zorganizować dwa koncerty z cyklu Wieczór z klasyką.

Objazdowy Dom Kultury również wyruszy w miasto, odwiedzając dzielnice mieszczące się poza centrum, również w ramach ODK odbędą się dwa spektakle dla dzieci, te już 4 i 8 lipca.

 

Dodatkowo w okresie letnim odbędą się zorganizowane przez MOK dwa Koncerty Organowe – pierwszy już w 16 czerwca w Bazylice Prymasowskiej.

 

Skip to content