Koronacja Królewska wróciła na plac św. Wojciecha ku uciesze licznego grona gnieźnian i turystów!

Cztery lata trzeba było czekać, aby flagowa impreza Miasta Gniezna wróciła na należne jej miejsce – a więc na plac św. Wojciecha. Ponownie w ostatni weekend lipca u stóp legendarnego Wzgórza Lecha ponownie pojawiła się średniowieczna wioska, rzemieślnicze kramy, oraz wypełniona po brzegi atrakcjami strefa animacji. Wszyscy, którzy zdecydowali się zajrzeć na plac przy Katedrze mogli skorzystać Jarmarku towarzyszącego, gdzie sprzedawcy z całej Polski prezentowali swoje produkty.

Tegoroczny Festiwal Kultury Słowiańskiej „Koronacja Królewska” odbył się po hasłem „Dziedzictwo” – jako doskonały początek do sygnalizowania zbliżającej się 1000. rocznicy koronacji królewskich Bolesława Chrobrego i Mieszka II.

Na placu św. Wojciecha pojawili się oczywiście wojowie, rzemieślnicy i wiedźmy – serce całego festiwalu – a także całe dobro – jakie ze sobą przywieźli – jadło, napitek, kramy i warsztaty. Bardzo rozbudowana został strefa animacji dla dzieci – tutaj mogły zarówno wykonać kartonową zbroję, lalkę z siana – czyli tzw. sianuszkę, ubić swoje masło, wypleść wianek, wypiec podpłomyk i wiele, wiele innych. Słowianskie atrakcje w strefie dla dzieci zapewnili także firma Velux oraz Muzueum Początków Państwa Polskiego.

Wydarzeniu tradycyjnie towarzyszył Turniej Łuczniczy „O Złoty Trzos Gnieźnieńskiego Grodu” – szesnasta edycja widowiska przyciągnęła niemal 100. uczestników i uczestniczek – jest to rekordowe zainteresowanie.

Niesłabnącą popularnością cieszyły się stałe atrakcje programu, a więc Woltyżerka konna, bitwy i pojedynki wojów oraz spektakle.

Pomimo niepewnej, czasem nawet deszczowej pogody – można powiedzieć, że na placu u stóp Archikatedry pojawiło się kilka tysięcy odwiedzających, zarówno mieszkańców, jak i turystów z Polski oraz świata.

Sponsorzy wydarzenia: VELUX, Bank Spółdzielczy w Gnieźnie, Enea Operator

Partner: Gastronomia Tomasz Karski.