Koncert zespołu Gawęda

9 listopada 2019 r. o godz. 17.00, hala sportowa Szkoły Podstawowej Nr 2.

Koncert połączony z podsumowaniem projektu „Sentymentalna podróż z Wandą Chotomską”, dofinansowanego przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Bezpłatne wejściówki do odbioru w sekretariacie MOK na ul. Łubieńskiego

Zespół „Gawęda” – reprezentacyjny Zespół Artystyczny Związku Harcerstwa Polskiego im. harcmistrzyni Barbary Kieruzalskiej.

Gawęda jest zespołem dziecięco-młodzieżowym, powstałym 13 października 1952 r. w Domu Harcerza na Pradze. Wtedy to 24-letni instruktor wychowania artystycznego Andrzej Kieruzalski rozpoczął zajęcia z 30-osobową gromadką dzieci. Trzynastu wytrwałych zagrało pierwsze przedstawienie Gawędy pt. O Żaczku Szkolaczku i Sowizdrzale.

W ciągu prawie 65 lat istnienia Gawęda dała ponad 6000 przedstawień na całym świecie. Młodzi wykonowawcy gościli m.in. w Stanach Zjednoczonych, na Kubie, w Japonii, na Tajwanie, w Australii. Tańczyli i śpiewali dla Jana Pawła II. Do 2017 roku przez zespół przewinęło się ponad 16 000 dzieci i młodzieży.

Najwięcej piosenek powstało dzięki Wandzie Chotomskiej i Włodzimierzowi Korczowi, najwięcej masek i elementów scenografii dzięki Adamowi Kilianowi. Rezerwat – pierwszy dziecięcy musical – napisany został przez Krzysztofa Gradowskiego i Andrzeja Korzyńskiego.

W Gawędzie śpiewali między innymi: Krzysztof Gradowski, Marek Kościkiewicz (założyciel zespołu De Mono), Wojciech Mann, Magdalena Mielcarz, Anna Nehrebecka, Danuta Stankiewicz, Agnieszka Wagner, Szymon Zbroch, Aleksandra Woźniak i Andrzej Zaorski

Przez większą część swojego istnienia zespół miał swoją siedzibę w warszawskim Pałacu Młodzieży (część Pałacu Kultury i Nauki). Obecnie Gawęda ma swoją siedzibę w budynku Millenium Plaza przy al. Jerozolimskich 123 w Warszawie.

Skip to content