Koncert organowy już w najbliższy piątek, 26.07 o g. 19.00

Tradycją powoli stają się koncerty organowe, poprzedzające Festiwal Kultury Slowiańskiej.

26.07, w najbliższy piątek, w Bazylice Archikatedralnej odbędzie się Koncert „bel canto” w wykonaniu Darii Wójcik – sopran koloraturowy oraz Tomasza Padoła – organy

W repertuarze koncertu znajdują się:

• Felix Mendelssohn-Bartholdy – Allegro moderato maestoso C-dur
  • Wolfgang Amadeusz Mozart – Laudate Dominum
  • Cesar Franck – Panis Angelicus
  • Edward Elgar – Nimrod/Lux aeterna
  • Michał Lorenc – Ave Maria
  • Franz Schubert – Ave Maria
  • Felix Mendelssohn-Bartholdy – IV Sonata Organowa – 3. Allegretto
  • Ch. Gounod – Laudate Dominum
  • Tomasz Padoł – Improwizowane preludium i fuga nt. pieśni o św. Wojciechu

Biogramy:

• Tomasz Padoł – Od lutego 2021 r. pełni funkcję organisty głównego Bazyliki Prymasowskiej oraz jako akompaniator pomocniczy Chóru Prymasowskiego przy Bazylice Prymasowskiej w Gnieźnie. Koncertował jako solista i kameralista m.in. w Inowrocławiu, Żywcu, Bydgoszczy, Krzeszowie, Gnieźnie, Trzemesznie oraz Wołowie. W latach 2017- 2020 wraz z Sebastianem Kresali współtworzył duet organowy AdLibitum Organ Duo, który koncertując w wielu miejscach w kraju, propagował i krzewił kulturę muzyczną, prezentując dzieła orkiestrowe w transkrypcjach organowych na 4 ręce i 4 nogi. W 2020 r. wydał płytę pt. „Organy kościołów poluterańskich w dekanacie mogileńskim”, prezentującą brzmienie organów firm P.B. Voelkner oraz Schlag & Sóhne.
  • Daria Wójcik – sopran liryczny. 26 maja 2011 r. zdała z wynikiem celującym egzamin dyplomowy w klasie śpiewu solowego dr Małgorzaty Ratajczak i ukończyła z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną II st. im. Juliusza Zarębskiego w Inowrocławiu. 1 lutego 2011 roku wraz z tenorem Łukaszem Ratajczakiem wystąpiła w koncercie z okazji zakończenia II edycji wykładów UTW w inowrocławskim Teatrze Miejskim. Na zakończenie roku 2014 wraz z Remigiuszem Kuźmińskim wykonała utwór „Upiór w operze”. Ukończyła również kierunek związany z muzyką na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Jest nauczycielem muzyki , a jako wokalistka cieszy się dużym uznaniem. Prężnie koncertuje zarówno od strony solistycznej jak i zespołowej. Jest członkinią zespołu wokalnego Inowrocławskiego Towarzystwa Muzycznego „Pro Arte” w Inowrocławiu.